Jak wybrać najlepszą zmywarkę?

Zmywarka pozwala ograniczyć czas poświęcany na codzienne obowiązki, a także uporać się z większymi zabrudzeniami. Jeśli dużo gotujemy i nie chcemy spędzać długich godzin nad doprowadzaniem kuchni do stanu wyjściowego, powinniśmy się w nią zaopatrzyć. Na co zwracać uwagę, by wybrać najlepszą?

Wady i zalety zmywarek

Zmywarka nie jest urządzeniem niezbędnym, a wręcz przez wielu ludzi uważana jest za zbytek. Wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem, a następnie z kosztami wynikającymi z konieczności kupowania środków (m.in. czyszczącego i nabłyszczającego) i eksploatacji (pobór wody, zużycie energii elektrycznej). Jeśli się zepsuje, musimy udać się do serwisu, co generuje kolejne wydatki. Do tego zmywarka hałasuje, może się zepsuć i zalać sąsiada, a przed włożeniem do niej naczyń musimy się upewnić, czy nie zostaną zniszczone (zastawa ze złoceniami, naczynia drewniane, ręcznie malowane).

Na przeciwległej szali stoją… oszczędność wody (tak, to prawda, że podczas mycia naczyń w zmywarce zużywamy jej mniej niż w trakcie mycia ręcznego! Przeczytaj o tym w artykule: Zmywanie ręczne czy w zmywarce – co generuje większe oszczędności?), czasu i – jeśli naczynia się mocno zabrudzone – nerwów. Nie niszczymy sobie rąk i nie wysuszamy skóry. Nie musimy organizować miejsca do wysychania naczyń – ze zmywarki wyciągamy już suche. Do tego prezentują się pięknie, bo nie mają zacieków. Są czyste i lśniące. Aż szkoda chować je do szafek!

Typy zmywarek

Podobnie do lodówek i kuchenek, zmywarki dzielą się na wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. O ile jednak lodówki i kuchenki są ładne i mogą stanowić ozdobę kuchni, o tyle zmywarki są nieciekawe. Schowanie ich w szafce pozwala zachować spójność wizualną w kuchni.

Wśród zmywarek do zabudowy znajdziesz dwa podtypy:

  • częściowo zintegrowany, co oznacza, że panel sterowania jest widoczny na frontowych drzwiach,
  • całkowicie zintegrowany, który ma ukryty panel za drzwiami urządzenia. Tylko te zmywarki pozwalają na pełne ukrycie ich przed wzrokiem osób korzystających z kuchni.

zmywarka

Parametry – na co zwracać uwagę podczas zakupu zmywarki?

Jeśli chcesz korzystać z urządzenia często i z dobrym efektem, na pewno zależy Ci na:

  • dobrej klasie energetycznej, która wpływa na niższe zużycie prądu. Najwięcej oszczędzisz dzięki zmywarce klasy A+++. Najgorsza jest klasa D. Różnica pomiędzy nimi może dojść do… 70%!,
  • pojemności dopasowanej do Twoich potrzeb. Jeśli mieszkasz i jadasz sam, nie musisz kupować ogromnej zmywarki. Rodzina z dziećmi będzie potrzebowała większego urządzenia,
  • niskim zużyciu wody. Przeciętnie zmywarki wykorzystują od 10 do 15 litrów podczas jednego cyklu,
  • cichej pracy. Im mniej dB, tym lepiej. Średnio jest to od 40 do 45 dB,
  • funkcjonalności. Im więcej opcji ma zmywarka, tym lepiej. W profesjonalny urządzeniu możesz wybierać tryby pracy, np. mycie wstępne, intensywne, BIO lub ECO. Możesz skorzystać z opóźnionego startu, czyli ustalić, kiedy zmywarka ma rozpocząć pracę (przydatne, gdy wychodzisz do pracy wcześnie i nie chcesz przeszkadzać domownikom). Wyregulujesz twardość wody i ustawisz mycie strefowe. Jeśli boisz się awarii, kup zmywarkę z opcją Aqua Stop, która chroni przed zalaniem pomieszczenia.

zmywarki

Z jakim wydatkiem wiąże się zakup zmywarki?

Najtańsze urządzenia kupisz nawet do 1000 zł. Mają podstawowe parametry i wyposażenie. Mogą być głośne i droższe w eksploatacji. Upewnij się, że to opłacalne rozwiązanie!

Zmywarki ze średniej półki kosztują do 1500 zł. Tu masz większy wybór, jeśli chodzi o opcje dodatkowe. Urządzenia odznaczają się wyższą klasą, więc pracują energooszczędnie. Są trwalsze, więc istnieje mniejsze ryzyko rychłej wizyty w serwisie.

Najlepsze są zmywarki kosztujące ok. 2000 zł i więcej. Zapewniają komfort użytkowania, bo są energooszczędne, ciche i mają tryby zabezpieczające przed zalaniem w przypadku awarii. Dzięki bogatym opcjom i wskaźnikom umożliwiającym kontrolowanie pracy są w pełni dostosowane do potrzeb użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here