Włochy to kraj niezapomnianych smaków, zapierających dech w piersiach widoków, radosnych dźwięków muzyki i wyjątkowych, niepowtarzalnych zapachów. To miejsce, które dostarcza wrażeń zmysłowych na najwyższym poziomie.
Jak pachnie słoneczna Italia? Dla jednych tym najbardziej charakterystycznym zapachem jest zapach oregano, bazylii, pinii i eukaliptusa. Drugim kojarzy się z orzeźwiającym aromatem cytrusów, bergamotki i morskiej soli. Jeszcze inni łączą ją ze słodkim zapachem tiramisu i migdałów. Są też tacy, dla którym pierwszym skojarzeniem związanym z włoskim zapachem będzie zapach włoskiego prania, zawieszonego na balkonach, między kamienicami, w samym centrum wielkich włoskich miast – od Wenecji, przez Neapol, po Palermo.
Włoskie pranie, czyli kwintesencja włoskiego stylu życia
Dlaczego włoskie pranie stało się nieodłącznym elementem włoskiego krajobrazu? Czemu stało się atrakcją turystyczną, którą równie często uwiecznia się na zdjęciach jak włoskie kościoły czy piękna śródziemnomorska natura? Dlaczego zawieszone na sznurze prześcieradła zachwycają we Włoszech, a w Polsce są szpecącym i niepożądanym widokiem?
Bo sznury ubrań między kamienicami stanowią nieodłączny element włoskiego stylu życia i wpisują się w charakter pielęgnowanej od dziesięcioleci tradycji. Pranie na zewnątrz to dowód, że jest to dom, w którym panują czystość i porządek, nad którymi sprawuje pieczę wzorowa gospodyni domowa. Włoskie pranie budzi również skojarzenia z charakterystyczną dla Włochów otwartością, spontanicznością i naturalnością. W końcu zamontowany przy sznurach kołowrotek, to nie tylko sposób na szybkie i sprawne zawieszenie bielizny i prześcieradeł. To również sposób, dzięki któremu sąsiedzi mogą sobie przekazywać różne rzeczy – “włoska mamma” może pożyczać cukier sąsiadce z naprzeciwka, a młodzi wysyłać sobie miłosne listy.
Włoski sposób na świeżość
Dlaczego włoskie pranie zawsze wisi na wolnym powietrzu? Oto kilka prostych argumentów. Jak wiadomo, pranie na zewnątrz schnie znacznie szybciej i zyskuje pożądaną świeżość. Biorąc pod uwagę, że Włochy to kraj, w którym niemal przez cały rok świeci słońce, suszenie wszystkiego na zewnątrz to po prostu naturalna sprawa. Większość Włochów ma małe mieszkania, bez dobrej wentylacji. Duża wilgotność powietrza w połączeniu z wysoką temperaturą na zewnątrz stwarzają idealne warunki do rozwoju pleśni, roztoczy i związanych z nimi chorób, takich jak alergie i astma. Co więcej, światło słoneczne działa lepiej na białe ubrania niż wybielacz. To właśnie dzięki niemu prześcieradła wciąż utrzymują swój nieskazitelnie biały kolor.
Tradycji wieszania prania na balkonach nie zmienia nawet zimowa temperatura. Styczeń i luty to miesiące, w których mrozy zdarzają się nawet we Włoszech. Nie jest to częste zjawisko, jednak doświadczają go nawet mieszkańcy włoskiego Południa. Co ciekawe, wbrew pozorom mroźne powietrze stwarza tak samo dobre warunki do suszenia ubrań jak ostre słońce. Jest to związane z procesem sublimacji, w wyniku którego woda zamarza na ubraniach, zamienia się w lód, a następnie paruje. W ten sposób pranie suszy się równie szybko, a co więcej zyskuje świeżość, gdyż mróz to doskonały pogromca bakterii.
Felce Azzurra, czyli włoska świeżość
Co kojarzy się z włoską świeżością? Czy świeżość to tylko cytryny z Sorrento, bergamotka z Tropei oraz lasy piniowe z zielonej Toskanii? Świeżość rodem z Italii to również woń drzew cedrowych coraz kwiatowych nut jaśminu, piwonii, lilii czy róży. Niekiedy charakteryzuje ją intensywny aromat piżma, a czasem kojarzy się z zapachem morskich fal i słodkich migdałów. Wszystkie te zapachy podkreślają charakter włoskiej marki Felce Azzurra, jednej z najpopularniejszych włoskich marek chemii gospodarczej oraz kosmetyków. Unikalne kompozycje zapachów, z ponad stu składników z całego świata to znak rozpoznawczy Felce Azzurra. Jak pachnie włoskie pranie? Zapachem Felce Azzurra, który utrwalił się w świadomości wielu pokoleń.
Za sprawą polskiego dystrybutora produktów spożywczych i chemii gospodarczej, Food-Trade, produkty włoskiej marki są dostępne w sklepach dużych sieci, takich jak m.in. Carrefour i Piotr i Paweł