JAK ODŻYWIĆ WŁOSY?

Każda kobieta marzy o pięknych, zdrowych i lśniących włosach. Niestety, są momenty w trakcie roku, kiedy włosy potrzebują specjalnej opieki, ponieważ ze względu na różne okoliczności mogą stać się przesuszone, pozbawione blasku i zniszczone. Jak odpowiednio o nie dbać? Jak przeprowadzić odżywianie włosów?

CO SZKODZI WŁOSOM?

Istnieje wiele przyczyn złej kondycji włosów. Pierwszą z nich jest negatywny wpływ środowiska – osadzanie się zanieczyszczeń, spalin i kurzu. Pory roku także wpływają na włosy. Zimą pod czapkami są one umęczone, a częste zdejmowanie oraz zakładanie nakryć głowy powoduje szybsze przetłuszczanie. Drastyczne zmiany temperatur również nie oddziałują korzystnie na stan włosów. Natomiast siedzenie w ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że skóra się wysusza, a włosy stają się suche i łamliwe. Osoby, które myją włosy rano, powinny upewnić się przed wyjściem z domu, że są one całkowicie wysuszone, ponieważ nawet lekko wilgotny włos narażony na działanie niskiej temperatury może zamarznąć, a w konsekwencji ulec zniszczeniu oraz rozdwojeniu końcówek.

Latem włosy także narażone są na szkodliwe działanie z zewnątrz. Promieniowanie ultrafioletowe, wnikając do wnętrza włosa, uszkadza jego strukturę, powodując kruchość i łamliwość. Często zauważamy też, że na słońcu włosy stają się jaśniejsze. Mimo że niektóre kobiety specjalnie czekają na lato z tego właśnie powodu, niestety nie jest to zjawisko korzystne, ponieważ promienie UV uszkadzają nie tylko białka tworzące włos, ale także utleniają melaninę, czyli barwnik. Więcej melaniny posiadają brunetki, dlatego ich włosy są nieco bardziej odporne na szkodliwe działanie letnich promieni słonecznych. Również słona woda, piasek oraz chlor sprawiają, że włosy są szorstkie i matowe.

Wśród innych przyczyn niszczenia włosów wymienić można problemy zdrowotne, a także złe nawyki: zbyt częste używanie lokówki, prostownicy czy nawet suszarki, zbyt ciasne wiązanie włosów w kucyk lub wiązanie ich codziennie w tym samym miejscu (powoduje to przecieranie się włosów od gumki), zbyt agresywne mycie i czesanie włosów, a także obciążanie kosmyków za dużą ilością środków do stylizacji. Warto więc zadbać o odpowiednie odżywianie włosów, aby minimalizować negatywne skutki oddziaływania na nie.

SKUTECZNE ODŻYWIANIE WŁOSÓW

Przede wszystkim warto pamiętać, żeby używać odżywki oraz maski, ale w odpowiednich ilościach – jest to podstawa dobrej pielęgnacji włosów. Odżywki nawilżają włosy, zamykają łuskę włosa i ułatwiają rozczesywanie. Mają działanie powierzchniowe, w odróżnieniu od masek, które poprzez większe stężenie substancji aktywnych wnikają głębiej, a odżywianie odbywa się wewnątrz włosa. Najlepiej, żeby maski i odżywki miały lekką konsystencję oraz nie obciążały włosów.

Odżywkę należy dobierać odpowiednio do włosów – inne produkty polecane są blondynkom czy brunetkom, inne są dla włosów kręconych, a jeszcze inne dla włosów zniszczonych. Odżywki używamy po każdym myciu włosów, wcierając ją delikatnie w pasma i spłukując po 5-10 minutach. Marka L’Oréal Paris w swojej ofercie posiada różne produkty do odżywiania włosów, zarówno klasyczne, jak i w formie sprayu, dostosowane do potrzeb klientów. Producent gwarantuje natychmiastowe wzmocnienie oraz nawilżenie włosów. Wśród innych producentów znajdują się m.in. Timotei, Garnier, Schwarzkopf i inni.

Jeśli chodzi o maski do włosów, należy używać ich raz albo dwa razy w tygodniu, ponieważ częstsze stosowanie obciąża włosy. Podczas nakładania maski delikatnie wmasowujemy niewielką ilość kosmetyku, podobnie jak odżywkę, ale różnicą jest czas oczekiwania – około 20-30 minut, tak aby składniki dobrze wchłonęły się we włosy. Dla wzmocnienia efektu można nałożyć na głowę czepek foliowy i całość owinąć ciepłym ręcznikiem. Marki oferujące maski dobrze odżywiające włosy to L’Oréal, Kerastase, Organique, NaturVital lub Planeta Organica.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here