Dobre maniery i umiejętność zachowania w określonych sytuacjach ułatwiają życie i pozwalają na pozyskanie sympatii otoczenia. Jednak ze znajomością reguł savoir vivre nie rodzi się nikt. Za to czy dziecko będzie wiedzieć, jak powinno się zachowywać, odpowiadają rodzice. To oni powinni zadbać o to, żeby nauczyć dziecko dobrych manier. Nauka ta powinna być systematyczna, a przekazywane wiadomości dostosowane do wieku dziecka. Trzeba pamiętać również o tym, że maluchy najwięcej i szybciej uczą się, obserwując rodziców i rodzeństwo. Zobacz, jak nauczyć dziecko dobrych manier.

Każdy rodzic marzy o grzecznym dziecku, które będzie wiedzieć jak zachować się w konkretnej sytuacji. Jednak żeby dziecko wiedziało, co wypada a co nie, konieczne jest zapoznanie go z regułami dobrego wychowania. Nauka manier nie powinna jednak ograniczać się do stwierdzenia tylko pamiętaj, bądź grzeczny. Nauka dziecka dobrych manier to proces długotrwały, który najlepiej zacząć od najmłodszych lat.

Dobre maniery, czyli takie jak rodziców

Pierwszym wzorem dziecka zawsze są rodzice. To od nich uczy się jak zachowywać się w danych sytuacjach i reagować na nie. Powinni więc oni dawać dobry przykład od samego początku. Nawet jeśli dziecko jest jeszcze małe i niewiele rozumie czy nic nie mówi, to w domu i tak powinno się używać zwrotów grzecznościowych, takich jak proszę, dziękuję czy przepraszam. Magicznych słów należy używać w stosunku do siebie i do dziecka.

jak nauczyc dzicko dobrych manier

Dzięki temu w późniejszym życiu łatwiej mu będzie wytłumaczyć czemu i kiedy używać zwrotów grzecznościowych. W nauce dobrych manier należy być systematycznym i konsekwentnym. Dziecku trzeba tłumaczyć, że jeśli się czego chce, trzeba prosić, podziękować za to, co się dostało i przepraszać w przypadku przykrych sytuacji. Od starszego dziecka należy wymagać stosowania zwrotów grzecznościowych i zwraca uwagę, jeśli ich nie użyje. Jeśli maluch będzie stosować się do zasad savoir vivre warto go pochwalić.

Dobre maniery u dziecka

Dobre maniery u dziecka to nie tylko zwroty grzecznościowe, ale też umiejętność zachowania się w towarzystwie i miejscach publicznych. Ucząc dziecko zasad dobrego wychowania, warto pokazywać mu jak właściwie zachowywać się w takich sytuacjach. Na początek dobrze jest skupić się na podstawach, takich jak ustępowanie miejsca starszym, nie śmiecenie, niekrzyczenie, kulturalne wyrażanie swojego zdania itp.

Kolejnym etapem nauki jest ten obejmujący zachowanie przy stole oraz dbanie o swój wygląd. Warto dziecku wpoić, że zawsze powinno wyglądać schludnie i czysto, mieć umyte włosy i czyste ręce.

jak nauczyc dzecko dobrgo zachowania

W trakcie codziennego spożywania posiłków jest też pora na naukę dziecka jak zachować się przy stole. W czasie domowych posiłków można pokazać dziecku jak wykorzystać serwetkę, co zrobić z rękoma przy stole, jak używać sztućców czy jak kulturalnie jeść i pić. Tutaj również warto pamiętać, że dziecko obserwuje rodziców, dlatego dobrze jest też zadbać o swoje maniery i nie czytać przy obiedzie gazety czy nie rozmawiać przez telefon.

Jak uczyć dziecko dobrych manier? Pomoce dydaktyczne

Jeżeli chcesz nauczyć dziecko dobrych manier, warto też sięgnąć po pomoce dydaktyczne. Mogą to być książeczki, bajki czy gry planszowe mówiące o zasadach dobrego wychowania. W sklepach z zabawkami dla dzieci można znaleźć wiele pomocy, które pozwolą na naukę w formie zabawy. Samodzielnie również można zaaranżować zabawy, które nauczą dziecko dobrych manier. Takimi zabawami mogą być np. przyjęcia na niby czy odgrywanie scenek w domu.

Nauka dziecka dobrych manier nie jest trudna, nie trzeba się do niej specjalnie przygotowywać, ani nabywa specjalnych umiejętności. W jej trakcie ważna jest jednak systematyczność i konsekwencja – ucząc dziecko dobrego zachowania, trzeba to robić przy każdej okazji i w każdej sytuacji.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here