jak nauczyc dziecko liter

Umiejętność czytania jest jedna z tych podstawowych. Jej naukę pedagodzy i psychologowie polecają rozpocząć jak najwcześniej. Co to jednak oznacza? Kiedy zacząć uczyć dziecko czytać i jakie metody zastosować? O tym dowiedzie się z naszego dzisiejszego artykułu.

Nauka czytania u dziecka

Nauka czytania jest uważana za jedno z większych wyzwań, z jakim dziecko musi się zmierzyć na początku swojej edukacji. Opanowanie płynnego czytania jest procesem długotrwałym i składa się na niego wiele etapów. Pierwszym z nich jest poznanie liter, następnie składanie z nich sylab, wyrazów i zdań. Dopiero na końcowym etapie nauki czytania dziecko rozumie, co czyta.

Jak uczyć dziecko czytania?

Aktualnie nauka czytania u dziecka opiera się na zastosowaniu dwóch metod. Pierwsza z nich to czytanie sylabowe, druga czytanie globalne. Każda z tych technik ma swoich zwolenników i przeciwników, trzeba jednak przyznać, że obydwie są efektowne i skuteczne. Metody te można wprowadzać już od 3 roku życia dziecka i powoli uczyć go czytania, a dokładnie literek. Należy jednak pamiętać, że w tym wieku maluch uczy się przede wszystkim przez zabawę, a więc odpada wielogodzinne siedzenie nad elementarzem.

jak nauczyc dziecko czytac

Sposoby na naukę czytania

W pierwszym etapie nauki, czyli podczas nauki literek, warto wyposażyć się w odpowiednie pomoce naukowe. Bez problemu można je znaleźć w większości sklepów dla dzieci. Oferują one gry opierające się na zasadzie kojarzenia liter lub całych słów z obrazkiem. Pomoce można również wykonać samodzielnie, np. wycinając z gazet obrazki przedmiotów, które zna dziecko i przypisując im literkę, na którą się zaczynają. Z takimi pomocami do nauki czytania można grać w proste gry np. przypasowywanie literki do danego obrazka. Proste gry pomogą dziecku zapamiętać wygląd liter oraz połączyć je z konkretnymi słowami. Na kolejnych etapach nauki czytania, zamiast samych liter można napisać całe wyrazy.

Metoda sylabowa w nauce czytania

Wyżej opisane ćwiczenia są technikami stosowanymi w metodzie sylabowej nauki czytania. Opiera się ona na pokazywaniu machowi od razu całych sylab, co pozwala wyeliminować problem, jakim jest czytanie przez dziecko wyrazów tak, jak uczyło się mówić (np. kyakytyusy – zamiast kaktus). Wybierając tę metodę nauki czytania, należy dziecku czytać kilku sylabowe sława, prosząc je, aby wyklaskiwał ich rytm, można też grać w gry polegające na układaniu z sylab słów.

nauka czytania u dziecka

Metoda globalna w nauce czytania

Odmienną metodą nauki czytania u dzieci jest metoda Domana. Polecana jest ona szczególnie u małych dzieci, nawet niemowląt. Polega na przygotowaniu kart z wyrazami, które pokazuje się i odczytuje dziecku po jednym dziennie w cyklach tygodniowych. Na początku wyrazy powinny być proste, kolejne etapy metody Domana obejmują wprowadzanie wyrażeń dwuwyrazowych np. szybki auto.

Nauka czytania – jak to zrobić?

Podczas nauki czytania duże znaczenie ma również współpraca między prawą a lewą półkulą mózgu. Lewa odpowiada za głoskowa, prawa z przetwarzanie informacji.  W tym celu należy zadać o to, aby w czasie nauki dziecko było aktywnie fizycznie. Najlepiej, jeśli wykonuje ruchy naprzemienne. Warto też zadać, aby dziecko rozróżniało strony świata –powoli mu to nie mylić literek p i g. W nauce czytania pomagają również zabawy słuchowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here