Ekogroszek – weryfikujemy trzy najczęściej powtarzane mity

0
1397

W dobie wzrastającej świadomości ekologicznej, coraz więcej osób poszukuje alternatyw dla tradycyjnego opału. W ostatnich latach sporą popularnością cieszy się ekogroszek, który jest odpadem powstałym podczas produkcji węgla. Pomimo rosnącego zainteresowania ekogroszkiem nadal wiele osób nie ma zbyt dużej wiedzy o nim i wierzy w stale powtarzane mity. Czas je obalić!

Ekogroszkiem można palić w każdym piecu

Teoretycznie można palić ekogroszkiem w każdym piecu, jednak w przypadku tradycyjnych czy też przestarzałych kotłów zwyczajnie nie będzie się to opłacało. Ekogroszek dla klientów z Wrocławia od Sambudrol jest przeznaczony przede wszystkim dla specjalnych pieców retortowych z automatycznym podajnikiem paliwa. Wybór odpowiedniego pieca znacząco zwiększy wydajność palenia ekogroszkiem oraz obniży koszty związane z zakupem opału.

Ważna jest również prawidłowa konserwacja sprzętu oraz regularne czyszczenie. Ogromną zaletą pieców na ekogroszek jest fakt, że jednorazowe załadowanie pojemnika może zapewnić ciepło w mieszkaniu na naprawdę wiele godzin. Proces jest w pełni zautomatyzowany i może okazać się, że uzupełnienie pojemnika będzie konieczne jedynie raz lub dwa razy w tygodniu.

Każdy ekogroszek pali się tak samo

Osoby mające po raz pierwszy do czynienia z tym rodzajem opału, podczas zakupów bardzo często kierują się atrakcyjnie niską ceną. Okazuje się jednak, że oszukany ekogroszek na terenie Łodzi i innych polskich miast to chleb powszedni. Niepełnowartościowy produkt starcza na krócej i nie jest w stanie zapewnić tej samej jakości ogrzewania, co pełnowartościowy opał. Podczas zakupu należy wziąć pod uwagę następujące parametry: spiekalność, wartość opałową, zawartość siarki, popiołu oraz wody, a także granulację.

Ekogroszek nie jest odporny na warunki atmosferyczne, źle znosi wilgoć i szybko wietrzeje. Warto zapytać producenta o sposób składowania opału, a najlepiej zdecydować się na zakup ekogroszku workowanego, który może być nieco droższy, jednak zapewnia wyższą jakość spalania ze względu na bezpieczny sposób przechowywania.

Ekogroszek powstaje z węgla, więc jest tak samo szkodliwy

Faktem jest, że ekogroszek również w pewien sposób negatywnie wpływa na środowisko naturalne, ponieważ jest odpadem węgla i ma podobne właściwości. W Polsce w miesiącach zimowych konieczne jest jednak ogrzewanie mieszkania, a większość prywatnych domów na terenie Warszawy jest wyposażona w piece. W takim wypadku warto zdecydować się na możliwie ekologiczne rozwiązanie, a właśnie do tej kategorii zaliczany jest ekogroszek.

Odpad po produkcji węgla wyróżnia się wysoką kalorycznością, co w praktyce oznacza, że potrzeba znacznie mniej ekogroszku niż np. węgla, żeby wyprodukować tyle samo ciepła. Ponadto spalanie ekogroszku wiążę się ze stosunkowo niską emisją gazów cieplarnianych do atmosfery i odbywa się w nowoczesnych, wydajnych i sprawnie działających piecach niskoemisyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here