o jesc karmiac piersia

Dieta matek karmiących piersią jest przedmiotem wielu sporów i kłótni. Młode mamy prześcigają się w dodawaniu do listy zakazanych do spożywania produktów coraz to nowszych pozycji, argumentując je tym, że szkodzą one maluchowi. Tymczasem specjaliści przekonują, że w diecie matek karmiących piersią nie chodzi o drakońskie ograniczaniu, ale o zwykłą rozwagę i racjonalne podejście do odżywiania. Podstawą jest myślenie o zdrowiu swoim i malucha, a co za tym idzie unikanie produktów, które mają negatywny wpływ na organizm. Zobacz jakich produktów unikać podczas karmienia piersią.

Diety eliminacyjne dla matek karmiących są już przeżytkiem. Dziś lekarze nie polecają eliminowania potraw na wszelki wypadek ani opierania jadłospisu na gotowanej marchewce oraz indyku. Mamy, które zdecydują się na karmienie piersią, mogą jeść więc smacznie, różnorodnie i zdrowo.

Dieta dla karmiących piersią

Podstawą diety dla kobiet karmiących piersią są zdrowe, wartościowe i lekkostrawne potrawy. Powinny one dostarczać dużej ilości kalorii. Dzieje się tak dlatego, że karmiące mamy potrzebuje ok. 500 kcal więcej niż kobiety w ciąży. Wynika z  tego, że karmiące kobiety mogą jeść niemal wszystko, jednak istnieje lista produktów, które są zakazane przy karmieniu piersią.

Alkohol

Podstawowym produktem zakazanym w diecie karmiących mam jest alkohol. Przenika on do mleka i w dużych ilościach może wywołać objawy głodu alkoholowego u dziecka, senność, wymioty, pocenie się, a nawet zaburzenia wzrostu. W czasie karmienia najlepiej w ogóle zrezygnować z wyskokowych trunków.

dieta dla mam karmiacych piersia

Kofeina

Dieta dla mamy karmiącej piersią powinna również ograniczyć spożycie kofeiny. Produkt ten znajduje się w kawie, herbacie czy napojach gazowanych typu cola. Kofeina jest składnikiem, który działa pobudzająco, wypłukuje z organizmu witaminy oraz podnosi ciśnienie krwi. Przenikając do mleka, niekorzystanie wpływa na maleństwo. Mamy karmiące piersią powinny więc ograniczyć się do wypicia jednej kawy lub herbaty dziennie i łączyć te napoje z mlekiem. Napoje gazowane najlepiej zastąpić skokami, wodą mineralną czy naturalnymi herbatami owocowymi.

Słodycze i słodziki

Karmiąc piersią najlepiej unikać dużej ilości cukrów. Nie oznacza to, że nie można skusić się na kawałek ciasta czy cukierka. Staraj się jednak ograniczyć ich spożywanie i zastępować je zdrowymi przegryzkami np. z surowymi warzywami czy owocami. Pamiętaj, że cukry i słodziki to tylko zbędne kalorie, które utrudniają powrót do figury sprzed ciąży.

Produkty wzdymające

Lekarze odradzają również wprowadzenie do diety dla karmiących piersią produktów wzdymających, czyli grochu, fasoli czy cebuli. Mogą one wpływać niekorzystnie na przewód pokarmowy dziecka i powodować kolki. Ze spożywaniem wyżej wymienionych produktów najlepiej jest wstrzymać się przez pierwsze 3 miesiące karmienia malucha.

czego nie jesc karmiac piersia

Konserwanty i tłucze

Dla własnego zdrowia oraz dobrego samopoczucia z diety karmiącej mamy lepiej wyeliminować konserwanty oraz szkodliwe tłuszcze znajdujące się w różnego rodzaju fast foodach. W trakcie karmienia piersią najlepiej jeść produkty naturalne bez barwników i sztucznych dodatków. Szczególnie powinno unikać się kwasy fosforanowego, glutaminian sodu, benzoesanu sodu oraz izomerów trans (które są składnikiem fast foodów). Składniki te źle wpływają na mózg dziecka oraz mogą u niego wywoływać alergie.

Jak widać ograniczenia w diecie mam karmiących piersią, nie są duże. Bardziej restrykcyjne środki należy stosować tylko, jeśli lekarz stwierdził alergię u dziecka. Wtedy mama nie powinna jeść produktów, które mogą alergizować. Zazwyczaj zalicza się do nich nabiał, ryby, cytrusy, czekolada czy mleko. Listę produktów, których trzeba unikać przy karmieniu piersią, najlepiej jest sporządzić razem z lekarzem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here