Zastanawiasz się jak zapewnić sobie zdrowy sen? Chcesz budzić się z uczuciem pełnej regeneracji i gotowością do stawieniu czoła wyzwaniom kolejnego dnia? Zadbaj o komfort snu!

Znaczenie snu dla zdrowia człowieka

Sen jest podstawową potrzebą fizjologiczną człowieka. Podczas snu regenerują się wszystkie organy zmęczone całodziennym wysiłkiem. Sen jest szczególnie ważny dla mózgu. Noc to czas, w którym mózg usuwa wszystkie niepotrzebne informacje, które zgromadził w ciągu dnia i przygotowuje się do kolejnej ciężkiej pracy.

Zbyt mała ilość snu lub nieefektywny wypoczynek senny prowadzą nie tylko do złego samopoczucia, rozdrażnienia, problemów z koncentracją i zwiększonej podatności na stres, ale mogą powodować także wiele poważnych chorób. Osoby niewysypiające się zagrożone są między innymi cukrzycą, otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Zbyt mała ilość snu prowadzi także do osłabienia układu odpornościowego, którego efektem jest zwiększona podatność na infekcje. Dlatego niezmiernie ważne jest zapewnienie warunków gwarantujących łatwe zasypianie, niewybudzanie się oraz efektywny wypoczynek.

Odpowiednia higiena snu

Istnieje szereg działań mogących podnieść komfort snu. Lekarze radzą zwiększyć poziom aktywności fizycznej, unikać oglądania telewizji oraz powstrzymać się od przyjmowania leków i stosowania popularnych używek.

Bardzo ważne jest również dbanie o odpowiedni poziom higieny snu, czyli zapewnienie odpowiednich warunków, które sprawią że wypoczynek będzie najbardziej efektywny. Do najbardziej skutecznych działań w tym obszarze można zaliczyć zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności w sypialni oraz używanie wysokiej jakości poduszek i kołder.

Jaka powinna być temperatura i wilgotność w sypialni?

Temperatura w sypialni powinna wynosić maksymalnie 18 stopni C. Natomiast wilgotność optymalna wilgotność to 40-60%. Takie warunki sprawią, że usypianie stanie się łatwiejsze, a sen bardziej wydajny.

Odpowiednia temperatura i wilgotność przyniosą korzyści także w ciągu dnia.

Kołdry puchowe – gwarancja najlepszego wypoczynku

Bardzo duże znaczenie ma także jakość poduszek i kołder. Kołdry zapewniać komfort termiczny, czyli przeciwdziałać zarówno nadmiernemu wychłodzeniu jak i przegrzaniu. Powinny także odprowadzać namiar wilgoci i umożliwiać cyrkulację powietrza niezbędną do prawidłowego dotlenienie skór. Najlepsze właściwości wykazują kołdry z wypełnieniem naturalnym, czyli kołdry puchowe. Wykonane są one z puchu gęsiego.

Doskonale sprawdzają się również poduszki puchowe. Poza właściwościami termicznymi cechują się także odpowiednim balansem pomiędzy miękkością i elastycznością. Dzięki temu zapewniają zarówno komfortowy sen jak również odpowiednie podparcie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Kołdry i poduszki puchowe są bardzo uniwersalne. Mogą być stosowane przez każdego, niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia. Ich stosowanie szybko przynosi oczekiwane rezultaty, czyli poprawę jakości snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here