Co zrobić z dzieckiem podczas wakacji

Wakacje, ferie i przerwy świąteczne to dla wielu pracujących rodziców spory problem. Zastanawiają się, jak zapewnić dziecku opiekę i jednocześnie wypoczynek z ciekawymi zajęciami. Rozwiązań jest sporo i wcale nie muszą dużo kosztować.

Wakacje w świetlicy

Najtańszym wyjściem jest zapisanie dzieci na zajęcia organizowane przez szkołę lub miejscowy ośrodek kultury. Zwykle większość takich zajęć jest bezpłatna. Płacić trzeba za różnego rodzaju wycieczki autokarem czy wyjścia do kina lub teatru. Poza tym dziecko zna opiekunów i większość kolegów.Wadą takiego rozwiązania jest niemożność poznawania nowych znajomych. Organizatorzy nie zapewniają także wyżywienia, a zajęcia trwają zwykle dość krótko.

A może półkolonie?

Jeśli nie chcemy wysyłać dzieci daleko, to warto zastanowić się nad półkoloniami. Co to właściwie takiego? Półkolonie to zorganizowane zajęcia dla dzieci, które przychodzą w określone miejsce rano, a po południu wracają do domu. Organizatorzy półkolonii gwarantują często ciekawy program. Są tu wycieczki, konkursy, wspólne zabawy. Często są też organizowane półkolonie tematyczne, np. na basenie czy naukowe. Zwykle dzieci mają także zapewnione wyżywienie, choć zdarzają się półkolonie, gdzie dzieci przynoszą kanapki, a organizator dostarcza tylko napoje.

Odpłatność za taką formę wypoczynku jest zdecydowanie niższa niż za tradycyjne kolonie czy obozy.

Na obóz czy na kolonie

Dzieci mogą też wypoczywać na koloniach lub na obozie. Są to dość podobne formy, jednak uczestnicy obozu muszą się nastawić na dużo większą samodzielność niż na koloniach. Oba rodzaje wypoczynku są organizowane zwykle w ciekawych miejscach. Coraz popularniejsze są obozy czy kolonie tematyczne. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju obozy sportowe, których organizatorami są kluby sportowe. W przeciwieństwie do półkolonii, dzieci na obozach i koloniach nie wracają do domu na noc. Nocują w ośrodkach, które mieszczą się w miejscowościach, w których je zorganizowano. Obozy często noclegi mają w namiotach. Odpłatność za pobyt dziecka na kolonii lub obozie jest dużo wyższa niż za półkolonie. Jej wysokość w dużej mierze zależy od miejscowości, w której się odbywa pobyt i zaproponowanego programu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here