Niektórzy mają dobry zwyczaj, co jakiś czas odnawiać pomieszczenia w swoich domach – nie tylko w celu odświeżenia zabrudzonych ścian, ale również po to, aby dopasować je wystrojem do zmieniających się gustów i potrzeb. Spośród wszystkich pokoi to pokój dziecka aranżuje się najprzyjemniej, gdy jest się rodzicem. Co prawda, ten dopieszczany wystrój wnętrza może ulegać częstym przeobrażeniom, nieświadomie inicjowanym przez dzieci, które biorą do ręki na przykład kredki lub komplet farb i… no właśnie… Ujmując jednak rzecz zupełnie poważnie… Gdybyśmy chcieć nadążyć za zmieniającymi się gustami najmłodszych, zadanie „aktualizowania” aranżacji pokoju dziecięcego mogłoby okazać się karkołomne. Tempo, w jakim wzrastają i zmieniają upodobania dzieci może przyprawić o zawrót głowy nawet najbardziej zagorzałych zwolenników remontów. Pewne zmiany w pokoju dziecka są jednak konieczne i podyktowane jego rozwojem fizycznym.

Aranżacja pokoju dziecka – konieczne zmiany

Dotyczą one głównie miejsca do nauki, czyli biurek, stolików lub blatów, które powinny znaleźć się na odpowiedniej wysokości – dostosowanej do wzrostu dziecka. Analogicznie sprawa ma się z krzesłem, które bezwzględnie musi (razem z blatem) umożliwiać przyjęcie prawidłowej postawy, w przeciwnym razie dziecku grożą różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa lub bóle napięciowe mięśni.

Drugą najważniejszą kwestią jest miejsce do spania. W pokoju najmłodszych pociech zazwyczaj spotyka się łóżeczko dziecięce – zazwyczaj mniejsze, z dodatkowymi zabezpieczeniami, barierkami, co oczywiście pociąga za sobą konieczność jego wymiany po kilku latach, na pełnowymiarowe miejsce do spania dla dziecka.

Pocieszające jest to, ze nie zawsze jest się skazanym na częstą wymianę wszystkich mebli dziecięcych. Dla osób, które nie chcą dokonywać tak dużych zmian aranżacyjnych w pokoju dziecka zostały stworzone meble, które „rosną wraz z użytkownikiem” i można na bieżąco dostosowywać do aktualnych potrzeb.

„Sprytne” meble w pokoju „rosnące” wraz z dzieckiem

Najczęściej tego typu rozwiązania w aranżacji pokoju dziecka dotyczą biurek, łóżek, niekiedy także krzeseł.

  • Łóżko w pokoju dziecka. Regulowana rama takiego łóżka to możliwość powiększenia go zazwyczaj do pełnej długości, czyli ok. 200 cm. Przy maksymalnym zmniejszeniu takie łóżko ma wymiary łóżeczka dziecięcego, czyli ok. 140 cm. Warto korzystać z typowych rozwiązań, bo zrobienie łóżka na wymiar może być kłopotliwe, pociąga za sobą konieczność zamówienia materaca o nietypowych wymiarach.
  • Biurko w aranżacji pokoju dziecięcego. W przypadku miejsca do nauki, jego regulacja opiera się na możliwości podniesienia nóżek i podwyższenia blatu, niekiedy także nachylenia go pod odpowiednim kątem. Zazwyczaj różnica pomiędzy minimalną, a maksymalną wysokością blatu wynosi ok. 20 cm.
  • Krzesło dla dziecka. Te obrotowe posiadają płynną regulację wysokości i kąta nachylenia oparcia. Dostępne są również na rynku tradycyjne krzesła z kilkupunktową regulacją wysokości. Warto również rozważyć alternatywę dla tradycyjnego krzesła w postaci tzw. klęcznika (klękosiadu). Jeżeli dzieci spędzają dużo czasu przy biurku, nie tylko na nauce, ale również na zabawie, klękosiad wymusza na nich przyjęcie prawidłowej pozycji i odciąża kręgosłup.
  • Praktyczne wzornictwo w aranżacji wnętrza dziecięcego. Meble w kształcie żyraf, samochodów i innych „niepoważnych” motywów po kilku pierwszych latach są w zasadzie do wymiany. Jeśli umeblowanie ma wystarczyć na dłużej, najlepiej stosować na przykład ażurowe regały, gdzie można ustawiać (ozdobione stosownie do wieku dziecka) pudełka z drobiazgami, potraktować je, jako półki na książki lub zamontować drzwiczki w poszczególnych otworach, tworząc szafki. Takie rozwiązanie odpowiednio zaplanowane w pokoju może być również ścianką działową dzielącą wnętrze na strefy (dla dwojga dzieci lub na strefę nauki i zabawy albo odpoczynku).
  • Kolorystyka. Jeżeli wystrój pokoju ma być bardziej ponadczasowy, warto zastosować jaśniejsze i bardziej neutralne kolory (biel, beż, szarość) mebli i ścian, a wtedy, zmieniając jedynie niektóre elementy wystroju (dekoracje i dodatki), szybko dopasuje się pokój do aktualnych potrzeb dziecka.

Więcej inspiracji i przykłady aranżacji pokoju dziecięcego à https://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116.html

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here