Co się bardziej opłaca: czajnik tradycyjny czy elektryczny?

Wybór odpowiedniego czajnika to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Zasadniczy wybór sprowadza się do dwóch podstawowych rodzajów: modelu tradycyjnego oraz elektrycznego. Zobacz, co warto o nich wiedzieć i który wariant będzie dla Ciebie lepszy!

Zalety i wady tradycyjnego czajnika

Na korzyść takiego rozwiązania przemawia przede wszystkim to, że czajniki tradycyjne są dostępne w dużym wyborze przeróżnych rozmiarów – od 1,5 l (dla singla) po nawet 3 l (dla większej rodziny). Możesz więc wybrać dokładnie taki, jaki sprawdzi się w Twoim przypadku – zamiast być skazanym na jedną wersję, która będzie po prostu nieekonomiczna.

Na uwagę zasługuje również zdecydowanie niższa cena zakupu takiego akcesorium. Jeśli więc dysponujesz ograniczonym budżetem, jest to rozwiązanie wręcz stworzone dla osób, dla których kwestie finansowe stanowią wystarczająco przekonujący argument.

Czajnik elektryczny czy tradycyjny

Czy tradycyjny czajnik ma jakieś wady? Niestety tak – jest dość głośny i nie wyłącza się samoczynnie. Musisz zatem zawsze być w pobliżu, by go wyłączyć po zagotowaniu – s przeciwnym razie czajnik się przypali, co może się skończyć groźnymi konsekwencjami. Głośny gwizdek może również obudzić domowników – trzeba więc na to uważać szczególnie o poranku lub jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

Czajnik elektryczny – dlaczego warto go wybrać?

Komu przyda się czajnik elektryczny? Przede wszystkim osobom, które cenią sobie oszczędność czasu. Zagotowanie w nim wody zajmuje bowiem znacznie mniej czasu – jednocześnie jednak zużywa sporo energii elektrycznej, a zatem będzie mniej korzystne dla Twojego portfela niż wariant tradycyjny. Droższy jest również koszt jego zakupu.

Korzystanie z czajnika tradycyjnego jest także znacznie bezpieczniejsze. Takie modele są zawsze wyposażone w szereg zabezpieczeń, przede wszystkich przed przegrzaniem i gotowaniem na sucho. Nie musisz zatem martwić się tym, że zapomnisz o wstawionym czajniku i doprowadzisz do jego spalenia.

Zalety i wady tradycyjnego czajnika

Czajniki elektryczne posiadają również szereg dodatkowych funkcji. Na uwagę zasługuje chociażby funkcja regulacji temperatury. Pozwoli Ci to dopasować temperaturę wody do konkretnego napoju – np. wyższą do kawy lub niższą do ziół. Dzięki temu lepiej wydobędziesz ich specyficzne właściwości.

Czajnik elektryczny czy tradycyjny – który jest lepszy?

Wybierając pomiędzy czajnikiem tradycyjnym a elektrycznym, powinieneś skupić się na dwóch aspektach:

– własnej wygodzie – gotowanie wody w tradycyjnym czajniku zajmuje nieco więcej czasu, dlatego też zrezygnuj z niego, jeśli spędzasz poranki z pośpiechu i nie masz czasu na czekanie,

– oszczędności – gotowanie wody w czajniku na kuchenkę gazową (lub też w czajniku na kuchenkę indukcyjną) może być nawet do 3 razy bardziej ekonomiczne i korzystniejsze dla Twojego portfela. Jeśli więc aspekt ekonomiczny odgrywa u Ciebie największą rolę, to właśnie taki model powinieneś wybrać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here