Chrzest święty to dla rodziców i dziecka duże wydarzenie. Bardzo często stanowi on towarzyski debiut malucha. Nie można też zapominać o duchowym i religijnym wymiarze całej imprezy. Organizacja chrztu św. poprzedzona musi być więc wieloma przygotowaniami i ustaleniami, które uwzględnia wszystkie aspekty. Zobacz jak zorganizować chrzest święty dziecka.
Kiedy ochrzcić dziecko?
Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego chrzest powinien obyć się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Niektórzy specjaliści od prawa kanonicznego zalecają nawet wykonanie ceremonii w pierwszych tygodniach życia. Chrzest bardzo małego dziecka polecany jest także ze względów praktycznych. Większość niemowląt przez większą część ceremonii przesypia i nie protestuje na wykonywane przez kapłana czynności. Najczęściej rodzice decydują się na chrzciny dziecka po 3 miesiącu życia. Wynika to z tego, że maluch ma wtedy większą odporność, a także sami rodzice mają więcej czasu na organizację wydarzenia.
Formalności przy chrzcie św.
Pierwszym krokiem przy organizacji chrztu św. dziecka jest wizyta w kancelarii parafialnej. W takcie spotkania z księdzem koniecznie jest przestawanie dokumentów, takich jak akt urodzenia dziecka, akt ślubu kościelnego rodziców oraz zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych. Coraz częściej parafii wymagają również zaświadczenia poświęcającego uczestnictwo w sakramencie spowiedzi rodziców oraz rodziców chrzestnych. Wiele parafii wprowadza również obowiązek nauki przed sakramentem chrztu, powinni w nich uczestniczyć rodzice i chrzestni malucha. Chrzest św. dziecka może obyć się zarówno w parafii, do której są przypisani rodzice, jak i inne zupełnie z nimi niezwiązanej (o ile wyrazi ona zgodę na udzielenie sakramentu).
Termin chrztu św. dziecka warto ustalić miesiąc, a nawet wcześniej przed planowaną datą. Niektóre parafie sakramentu udzielają tylko w wybrane dni lub na mszach św. o określonych godzinach.
Kiedy ksiądz nie chce ochrzcić dziecka?
Aby dziecko mogło zostać ochrzczone, potrzebna jest zgoda księdza. Może on jej nie wyrazić, gdy zachodzą wątpliwości, że dziecko nie będzie wychowywane w wierze katolickiej. Najczęściej ten powód podawany jest, gdy rodzice nie posiadają ślubu kościelnego.
Co jest potrzebne do chrztu św. dziecka?
Aby chrzest się odbył, konieczne jest wskazanie rodziców chrzestnych dziecka. Zgodnie z polską tradycją zostają nimi krewni dziecka lub osoby blisko związane z rodzicami. Podczas wyboru chrzestnych dobrze się jest zastanowić się, czy te osoby faktycznie sprawdzą się w tej roli oraz będą służyć dziecku radą i pomocą przez całe jego życie. Osoby wytypowane na rodziców chrzestnych muszą również spełniać warunki postawione przez Kościół Katolicki. Tym podstawowym jest to, że powinni być katolikami, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Na rodziców chrzestnych można wybrać osoby tej samej płci, nie koniecznie musi być to kobieta i mężczyzna. Jeżeli na rodzica chrzestnego chce się wskazać osobę wyznającą inną religię lub będącą ateistą kościół przydziela mu rolę tzw. świadka chrztu św. dziecka.
Do przeprowadzenie ceremonii konieczna jest też świeca chrzcielna oraz biała szatka, którą nakłada się dziecku podczas sakramentu.
Przyjęcie po chrzcinach – jak je zorganizować?
Wielu rodziców decyduje się na organizacje przejęcia po ceremonii chrztu. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest urządzenie go w restauracjach czy kawiarniach. Przyjęcie po chrzcinach składa się zazwyczaj z uroczystego obiadu oraz kawałka ciasta do kawy. Chociaż zdarzają się też rodzice, którzy decydują się na większe przyjęcia z tzw. pompą. Bez względu na to czy przyjęcie po chrzcinach jest skromne, czy bardziej huczne gości, rodziców oraz malucha obowiązuje odświętny strój. Ubranko do chrztu dla malucha powinno być utrzymane w białym kolorze i było eleganckie, a przy tym wygodne. Goście powinni zachować formalne stroje, ale mniej strojne niż na wesele. Należy również pamiętać, że chrzciny to uroczystość kościelna, dlatego lepiej nie zakładać sukienek z gołymi ramionami, bluzek z dużym dekoltem czy szortów.