Nadnercza pełnią niezwykle ważną funkcję w organizmie. Ich rola polega na wydzielaniu hormonów do krwi, zatem, gdy dochodzi do zaburzeń w ich pracy, cały organizm na tym cierpi. Nie należy więc lekceważyć wielu objawów, gdyż choroby nadnerczy są potencjalnie śmiertelne.
Nadnercza – co trzeba wiedzieć?
Nadnercza ważą raptem kilka gram, zazwyczaj około 5, ale wpływają na cały organizm. Przede wszystkim wpływają one na gospodarkę wodno- elektrolitową, mają także wpływ na ciśnienie krwi oraz odporność. Wytwarzają one hormony, takie jak: aldosteron, kortyzon, adrenalina, noradrenalina, dehydroepiandrosteron, zatem, gdy dochodzi do zaburzenia pracy nadnerczy skutki mogą być tragiczne, gdyż hormony odpowiadają za pracę wątroby, pobudzają ją do przetwarzania białek i tłuszczów, wpływają też na pracę nerek i całego układu krążenia.
Nadnercza składają się z rdzenia, które otacza kora, jednak różnią się między sobą kształtem.
Schorzenia nadnerczy – hiperaldosteronizm
Schorzenia nadnerczy dają wiele objawów, ze strony całego organizmu. Hiperaldosteronizm jest chorobą, która częściej dotyka kobiety, skala zachorowań przypada w wieku od 30 lat do 50 lat. Powstaje ona przez zbyt duże wydzielanie aldosteronu, co skutkuje zaburzoną pracą nerek, które wydalają za mało wody, potasu, jak i sodu. Na powstanie tej choroby może mieć wpływ nadciśnienie tętnicze, czy też przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, czy też moczopędnych. Również chorzy na marskość wątroby są w dużej grupie ryzyka.
Opis choroby nadnercza nie jest jednoznaczny, gdyż niekiedy obawy mogą być mylące również dla lekarzy. Ten zespół chorobowy na samym początku powoduje duże osłabienie, drętwienie palców, a także rąk i nóg. Bardzo często chory skarży się na bardzo duże pragnienie, a także musi oddawać mocz, także w nocy. Po diagnozie, chory powinien regularnie się ważyć, gdyż to zapalenie nadnerczy może mieć ciężki przebieg. W przypadku, gdy osobie chorej przybędzie w ciągu doby 1,5 kg oznacza, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, gdyż woda jest zatrzymywana w organizmie.
Leczenie nadnerczy
Hiperaldosteronizm leczy się specjalnymi lekami, które powodują zatrzymanie wydzielania się aldosteronu, należy także podać chorym leki na nadciśnienie tętnicze. Jeżeli zapalenie nadnerczy jest spowodowane guzem, to trzeba go bezwzględnie usunąć.
Ważna jest także dieta, która powinna być bogata w potas, natomiast uboga w sód. Należy więc spożywać produkty mączne pełnoziarniste, ale również jadać morele, śliwki, czy też owoce cytrusowe.
Opis choroby nadnercza – choroba Addisona
Przyczyny powstania choroby Addisona nie są do końca znane. Uważa się, że to choroba autoimmunologiczna. Zatem trzeba ją leczyć przez całe życie. Objawy na samym początku nie są uciążliwe, ale wraz z niszczeniem gruczołów nadnerczy objawy są coraz intensywniejsze. Na samym początku to osłabienie, brak łaknienia, bóle brzucha, chudnięcie i biegunka. Potem dochodzi do częstych zmian nastroju, a także ściemnienia skóry. W leczeniu tej choroby dużą rolę odgrywa dieta, ale i regularne ćwiczenia fizyczne. Chory musi zażywać lekarstwa i nie może w żadnym wypadku ich odstawiać, chyba, że lekarz zadecyduje inaczej. Chorzy powinni także nosić specjalne bransoletki informujące o chorobie.