Nowe mieszkania od deweloperów sprzedają się obecnie jak świeże bułeczki. Gdy chcemy zakupić własne lokum z rynku pierwotnego, powinniśmy przygotować się na wytężone poszukiwania, aby znaleźć taką nieruchomość, która będzie mogła spełnić wszystkie nasze oczekiwania. Patrzmy jednak nie tylko na samo mieszkanie, ale też na dewelopera, aby transakcja była w pełni udana.

Chyba każdy z nas słyszał już o problemie splątujących deweloperów, którzy zostawiali kupujących na bruku. Aby nie popełnić tego właśnie błędu i nie kupić mieszkania od dewelopera mogącego sprawiać problemy, warto dokładnie go prześwietlić. Jak możemy to zrobić?

Sprawdź księgi wieczyste

Przed podjęciem decyzji o zakupieniu mieszkania powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy deweloper jest właścicielem albo użytkownikiem wieczystym danych gruntów. W tym celu możemy sprawdzić księgi wieczyste, co możemy zrobić także przez internet. Księgi wieczyste pomogą nam też w sprawdzeniu, czy dana nieruchomość nie jest obciążona hipoteką – najczęściej okazuje się, że w hipotece będzie wpisany bank, czego nie musimy się obawiać.

Przejrzyj informacje w KRD

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów jest bazą, która zawiera informacje o różnych podmiotach mających problemy z zadłużeniem. Z rejestru możemy dowiedzieć się, jaka jest sytuacja dewelopera – czy ma on jakieś długi, czy nie został postawiony w stan upadłości.

Zobacz raporty o sytuacji finansowej dewelopera

Gdy deweloper jest spółką giełdową, w takim przypadku możemy sprawdzić jego raporty o sytuacji finansowej w internecie.

Promesa banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu

Warto zapytać, czy deweloper będzie mógł ją dostarczyć. Do czego służy promesa banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu? Jest ona gwarancją, że po wykonaniu zapłaty bank zwolni nasz loka spod hipoteki, dlatego nie będzie on już obciążony.

Opinie na temat dewelopera

Gdy zainteresowały nas nowe mieszkania w Warszawie i mamy już dewelopera, od którego chcielibyśmy kupić nieruchomość, warto też zobaczyć, czy w internecie nie znajdziemy o nim jakichś niepokojących informacji. Może się okazać, że dany deweloper był znany ze względu na problemy z oddaniem nieruchomości czy jakością ich wykonania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here