Balustrady przede wszystkim mają zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów, ale nie można zapomnieć o ich funkcjach ornamentacyjnych. Odpowiednio dobrane mogą dopełnić design schodów, uatrakcyjnić wnętrze klatki schodowej i design antresoli lub wprost przeciwnie –zupełnie popsuć efekt tworzony przez schody.

Współcześnie materiały, z jakich tworzone są balustrady, są niezwykle zróżnicowane – stosuje się drewno, stal ocynkowaną, stal nierdzewną, szkło, połączenie materiałów lub też można zdecydować się (o ile rozplanowanie schodów na to pozwala) na zupełną rezygnację z barierek.To właśnie dzięki balustradzie schody zostają wyeksponowane lub też pozostają niezauważone. Możliwości jest naprawdę wiele, ale najważniejsze jest, aby materiał i kształt balustrady korespondował z wykończeniem stopni i podstopnic, a także z wystrojem wnętrza. Poniżej prezentujemy krótką charakterystykę balustrad drewnianych i szklanych, która pomoże dopasować rodzaj barierki do typu schodów.

Tradycyjne balustrady drewniane

Balustrady wykonane z drewna to najpopularniejsze rozwiązanie. Materiał ten można zaadoptować w dowolny sposób, ponieważ jest łatwy w obróbce i pozwala na uzyskanie wielu kształtów. Wykonuje się z niego poręcze, słupki i różnego rodzaju wypełnienia. Tralki mogą mieć postać prostych desek, mogą być rzeźbione, frezowane czy toczone. Dodatkowo elementy drewniane utrzymują przyjemną temperaturę, można pomalować je na dowolny kolor lubteż wybrać rodzaj drewna o odpowiednim odcieniu. I choć drewno uznawane jest za uniwersalne rozwiązanie, które zaadaptować można zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz, to jednak pamiętać należy, że wypełnienia wykonane z tego materiału mogą być zbyt toporne i przytłoczą niewielkie pomieszczenie. Dlatego lepiej nie decydować się na drewniane balustrady, jeśli mamy ciasną klatkę schodową i niezbyt masywne stopnie.

Nowoczesne balustrady szklane

Balustrady szklane początkowo stosowane były jedynie w obiektach użytku publicznego, jednakże ich minimalizm, elegancja i ciekawe efekty, które tworzą, sprawiły, że rozwiązania takie wprowadzono również do obiektów mieszkalnych. Ogromną zaletą szkła jest to, że nadaje ono lekkości pomieszczeniom i konstrukcjom schodów, więc można zdecydować się na nawet bardzo masywne i toporne stopnie (np. betonowe) i poręcze szklane bez obawy, że schody przytłoczą pomieszczenie.  Transparentność szkła pozwala uzyskać więcej światła na klatce schodowej czy antresoli, a ponadto sprawia, że balustrada wykonana z tego materiału świetnie komponuje się z różnymi materiałami oraz wpisuje się w rozmaite style wnętrzarskie. Balustrady szklane z chęcią wybierają również osoby, które pragną wyeksponować stopnie schodów i nie przytłaczać ich bogato zdobioną barierką. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są różne rodzaje szkła – matowe, barwione, laminowane czy piaskowane dające wielość rozwiązań.

Źródło: Republikaszkla.pl – Drzwi przesuwne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here