w ciąży
fot. pexels.com

Ciąża to szczególny czas dla kobiety pod wieloma względami – również pod kątem badań. Tych badań jest w ciąży bardzo dużo do wykonania i należy wykonywać je bardzo regularnie. Jednym z nich jest badanie moczu. Zobacz, jak prawidłowo pobrać próbkę moczu i dlaczego regularne wykonywanie tego badania jest tak ważne.

Zobacz też: http://jegoego.pl/mocz-do-badania-w-ciazy/

Jedno z najczęściej wykonywanych badań w ciąży

Badanie moczu jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań. Nawet częstszym niż badanie krwi. Wielu lekarzy zaleca wykonywanie tego badania na każdą wizytę. Wynika to stąd, że to właśnie w moczu można znaleźć pierwsze objawy chorób ogólnoustrojowych lub różnego typu powikłań powiązanych z białkomoczem, które mogą być dla ciąży zagrożeniem. Mowa tutaj np. o z pozoru mało szkodliwym zapaleniu dróg moczowych związanych.

Bakterie w moczu – nie każde są prawdziwe

Warto zaznaczyć, że nie każde bakterie wykryte w moczu są tymi szkodliwymi i nie zawsze są one bakteriami z moczu. Często zdarza się tak, że badanie moczu pokazuje, że znajdują się w nim bakterie, jednak są one ze sromu. Żeby zapobiec takim sytuacjom należy dobrze pobrać próbkę moczu do badania.

Jak prawidłowo pobrać mocz do badania?

Bardzo ważną wytyczną jest to, że mocz do badań w czasie ciąży powinien być moczem poranny. Jeśli kobieta wstaje w nocy lub nawet jest to nad ranem do toalety i wówczas oddaje mocz – to nie jest to mocz dobry do badań. Jak zatem pobrać mocz do badań? Już po przebudzeniu należy wejść pod prysznic z czystym jałowym pojemnikiem na mocz. Moczu nie należy pobierać na toalecie, ale właśnie pod prysznicem. Wówczas należy się podmyć i zacząć oddawać mocz. Po około 1-2-3 sekundzie oddawania moczu (chodzi o to, że nie sikamy prosto do pojemnika, ale łapiemy ten środkowy strumień) skieruj go do przygotowanego pojemnika i wypełnij nim około połowę lub ⅔ pojemności. Ważne jest to, że mocz nie może długo czekać na badania. Powinno się go pobierać zaraz po oddaniu, a więc najlepiej pojemnik zapełnić moczem praktycznie przez samą wizytą. Jeśli natomiast wizyta jest umówiona na za kilka godzin, pojemnik z moczem należy schować do lodówki.

Przeczytaj też: http://www.gdzieciaki.pl/co-nalezy-wiedziec-o-rotawirusach-u-dzieci/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here