Otulacz, jak sama nazwa mówi służy do otulenia, czy inaczej spowijania niemowlęcia. Istotną kwestią jest jednak wybór materiału, który będzie miał bezpośredni kontakt z bardzo delikatną skórą noworodka. Coraz większą popularnością wśród rodziców cieszą się otulacze bambusowe. Jakie zalety kryje w sobie ta niezwykła tkanina? O tym przeczytacie w naszym artykule.

Otulanie noworodka

W wielu szpitalach praktykuje się metodę mocnego spowijania noworodków tuż po urodzeniu. Tak owiniętego Maluszka przekazuje się mamie, by uspokoiła do w swoich ramionach. Unieruchomienie pozwala skupić się dziecku na najważniejszej czynności tuż po porodzie, czyli na jedzeniu. Spowijanie maluszków zalecane jest jeszcze przez kilka tygodni po porodzie, ponieważ daje im poczucie bezpieczeństwa i ciepło, imitując ciasne, bezpieczne łono matki. Taki kokon wycisza dziecko, uniemożliwiając mu wykonywanie nadmiernych i niekontrolowanych ruchów rąk, które bardzo je drażnią.

O tym, że warto spowijać niemowlę zdaje sobie sprawę coraz większe grono rodziców. Ważne jest jednak to, z jakiej tkaniny będzie wykonany otulacz, który przez dłuższy czas będzie miał bezpośredni kontakt ze skórą. Skóra noworodka jest bowiem niezwykle delikatna i wrażliwa na podrażnienia, łatwo się przegrzewa, jak również wyziębia. Bardzo często u noworodków pojawiają się także różne alergie i problemy skórne. Do tego przegrzewanie może wywołać pojawienie się potówek, a nawet odparzenia. Dlatego wybór odpowiedniego materiału jest niezwykle istotny dla zdrowia dziecka. Tkanina powinna być miękka, przewiewna, miła w dotyku i najlepiej, jeśli będzie miała właściwości antyalergiczne.

Otulacz bambusowy – zalety

W Polsce rozwija się moda na ekologię, a wraz z nią rośnie popyt na naturalne produkty wykonane z przyjaznego dla środowiska bambusa. Mówi się, że jest niemal luksusem dla skóry maluchów. Dlaczego? Zalety bambusa można by długo wymieniać w zależności od jego przeznaczenia. Z bambusa szyje się pościel, pieluchy, ręczniki, a także ubrania. Bambusowa tkanina posiada przeróżne zastosowanie i nie wynika to jedynie z walorów estetycznych. Dużą rolę odgrywają bowiem właściwości zdrowotne i fakt, że jest to produkt ekologiczny. Co więc takiego niezwykłego kryje w sobie bambusowy otulacz?

 1. Bambusowy materiał jest antyalergiczny. Roślina ta zawiera substancje antygrzybiczne i antybakteryjne, dzięki czemu nie jest atakowana przez szkodniki i przy jej uprawie nie ma potrzeby stosowania żadnych środków ochrony roślin.
 2. Bambusowa tkanina nie gromadzi kurzu ani roztoczy, co sprawdza się wśród osób chorujących na astmę i alergików.
 3. Sam materiał ma także właściwości antygrzybiczne i bakteriobójcze. Większość mikroorganizmów jest w naturalny sposób eliminowana z powierzchni tkaniny, przez co mokra lub wilgotna tkanina nie stanie się naturalnym środowiskiem rozwoju grzybów czy bakterii. Dzięki temu materiał zawsze pozostaje pachnący lub neutralny.
 4. Bambusowa tkanina posiada także cechy termoregulacyjne. Ma specyficzny rodzaj splotu, który chłonie wilgoć trzykrotnie lepiej niż bawełna. Latem materiał pozostaje lekko chłodniejszy niż temperatura powietrza, zimą zaś jest cieplejszy. To sprawia, że nie sposób jest przegrzać Maluszka owiniętego w otulacz bambusowy.
 5. Ponieważ materiał bambusowy jest bardzo chłonny, dużo szybciej schnie, dlatego świetnie sprawdza się także na plaży, jako delikatny ręcznik dla Maluszka. A jeśli mowa o plaży, to warto również wspomnieć o jeszcze jednej istotnej zalecie tkaniny bambusowej. Pochłania ona bowiem promieniowanie UV dlatego często używana jest w słoneczne dni jako osłonka do wózka.

Otulacz bambusowy – jego dodatkowe funkcje

Ponieważ bambusowa tkanina jest niezwykle trwała, po kilku latach będzie musiała znaleźć inne zastosowania w Twoim domu. Nie warto bowiem pozbywać się tak pożytecznego i praktycznego materiału, łatwiej natomiast wykorzystać jego liczne zalety.

W czym świetnie sprawdzi się bambusowy otulacz, gdy niemowlę już podrośnie? Oto kilka propozycji jego wykorzystania:

 • Osłonka na wózek, odbijająca niepożądane promienie słoneczne
 • Ręcznik plażowy, który już po chwili będzie suchy i pachnący
 • Okrycie na plaży
 • Przewiewny i delikatny kocyk w gorące dni
 • Przyjemna dla skóry podkładka do przewijania
 • Prześcieradło dla niemowlaka
 • Kocyk, który możesz rozłożyć na trawie
 • Przytulak, który ułożony w łóżeczku utuli twojego maluszka do snu

Jeśli świadomie podejmujesz decyzję o zakupie otulacza bambusowego, aby czerpać korzyści z jego szerokich właściwości, upewnij się, że roślina będzie stanowiła 100% tkaniny. W przeciwnym razie Twoje oczekiwania mogą rozminąć się z funkcją, jaką będzie pełnił wybrany otulacz. Jeśli szukasz sprawdzonych produktów, dobrych producentów, to na pewno warto, abyś zajrzała m.in. do sklepu: https://bobomio.pl/dla-dziecka/kocyki/otulacze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here