Korzyści z karmienia piersią docenia coraz więcej matek. Nie od dziś wiadomo bowiem, że nic nie zastąpi pokarmu mamy, który poza cennymi składnikami odżywczymi, ma jeszcze wiele innych zalet. Co dokładnie zawiera mleko matki i dlaczego warto karmić piersią? Jakie korzyści karmienie piersią przynosi mamie, a jakie dziecku? Poznaj wszystkie zalety naturalnego karmienia i dowiedz się, jak ułatwić sobie pierwsze miesiące z dzieckiem.

Zalety karmienia piersią dla matki, czyli dlaczego kobiety karmiące szybko wracają do formy sprzed ciąży i mają dobre samopoczucie?

Jak dowiedzieć się można z bloga Mamatu, zalety karmienia piersią skłaniają wiele kobiet do wyboru tego sposobu podawania dziecku pokarmu. Prawidłowy rozwój maluszka, zapewnienie mu zdrowia i tworzenie więzi emocjonalnej z mamą to tylko niektóre z powodów, dla których kobiety karmią piersią. Poza oczywistym wpływem na zdrowie dziecka proces naturalnego karmienia również pozytywnie działa na młodą mamę. Pamiętajmy, że ciało kobiety samoistnie przystosowuje się do roli matki i jeśli nie wystąpi żadne powikłanie, pokarm będzie produkowany. Rezygnacja z karmienia piersią wiąże się z koniecznością pozbywania się mleka w sposób mechaniczny i wydłużeniem długości okresu powrotu do formy sprzed ciąży, a nawet może prowadzić do depresji.

Podczas ssania piersi wytwarza się wspomniana już oksytocyna, czyli hormon, który odpowiada nie tylko za tworzenie się więzi emocjonalnej, ale także za dobre samopoczucie mamy. Karmienie piersią zwiększa u kobiety poczucie własnej wartości i powoduje większą radość z macierzyństwa. Przystawianie dziecka do piersi powinno sprawiać kobiecie przyjemność, a nie być uciążliwe. Dlatego warto zwracać uwagę na prawidłowe układanie dziecka do karmienia, aby móc cieszyć się wspólnymi chwilami i ogromem dodatkowych zalet płynących z bycia młodą mamą. Oksytocyna odpowiada także za obkurczanie się mięśnia macicy po urodzeniu dziecka, a co za tym idzie krótsze krwawienie poporodowe i szybkie zakończenie połogu.

Mamy bardzo wiele korzystają na tym, że karmią swoje maluchy piersią. Sporo się mówi o obniżeniu ryzyka zachorowań na raka piersi, jajników i szyjki macicy. Naukowcy dowiedli, że u kobiet, które choć jedno dziecko karmiły piersią, dużo rzadziej wykrywa się zmiany nowotworowe. Nie ma przy tym znaczenia wiek, w jakim kobieta urodziła dziecko. Karmienie piersią zapobiega także pojawieniu się u mamy osteoporozy, czyli choroby powodującej ubytki w tkance budującej kości i zwiększenie podatności na złamania. Ciąża i następujący po niej okres karmienia piersią to czas, w którym u kobiet następuje wzmożone zużycie masy kostnej. Braki są jednak samoistnie szybko uzupełniane po odstawieniu dziecka od piersi i kości kobiety się wzmacniają. . Mocny szkielet utrzymuje się nawet po menopauzie i zapobiega zwyrodnieniom kości w dojrzałym wieku.

Kolejna zaleta karmienia piersią dla matki również związana jest z jej zdrowiem, a konkretnie z odchudzaniem. Do produkcji pokarmu niezbędne są bardzo duże ilości energii. Kobieta, która naturalnie karmi swoje dziecko spala aż kilkaset kalorii dziennie! Podczas pierwszych kilku miesięcy po porodzie, metabolizm znacznie przyspiesza, aby móc pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które nie są już potrzebne do utrzymania prawidłowego rozwoju dziecka w brzuchu mamy. Pamiętajmy, że mimo to należy zwracać uwagę na jakość jedzonych potraw i nie przesadzać z ilością cukru w diecie. Warto wprowadzić do jadłospisu żywność, która dobrze wpływa na pokarm. Produkty, które wspomagają wytwarzanie mleka to między innymi: jabłka, papaje, gruszki, awokado, banany, marchew, szpinak, bataty, dynia, koper, sezam czy kminek. Poza tym należy szczególnie pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here