Posiadanie własnych dzieci staje się na pewnym etapie życia sprawą najważniejszą, która przysłania wszystko inne. Niektórzy nie mają najmniejszego problemu z zajściem w ciąże – po krótkich staraniach upragnione dziecko jest już w drodze. Niestety część osób stara się o dziecko miesiącami, a nawet latami i nic z tego nie wychodzi. Jeśli długoterminowe próby nie dają żadnego efektu warto przyjrzeć się swojemu zdrowiu i spróbować znaleźć przyczynę braku możliwości zajścia w ciąże.

Histeroskopia – zabieg, który może wiele zmienić

Zabieg histeroskopii daje przede wszystkim możliwość dokładnego obejrzenia wnętrza macicy. Jest to metoda również terapeutyczna, ponieważ oprócz postawienia diagnozy pozwala na usunięcie nieprawidłowości. Każda klinika histeroskopii pomagająca zwalczać niepłodność zajmuje się właśnie usuwaniem różnych przeszkód w macicy, dzięki czemu kobieta może później bez problemu zajść w ciąże.

Kiedy wykonuje się histeroskopię?

Wskazaniem do wykonania histeroskopii jest przede wszystkim niepłodność oraz wcześniejsze poronienia. Takie problemy mogą wywoływać polipy, zrosty lub mięśniaki, które utworzyły się w macicy. Zabieg histeroskopii pozwala na dokładne obejrzenie tych zmian oraz ich usunięcie. Histeroskopia pozwala również pobrać próbki do dalszej analizy. Takie badanie jest konieczne również w przypadku chęci zapłodnienia pozaustrojowego.

Jak przebiega badanie?

Przed zabiegiem lekarz zleca szereg badań koniecznych do oceny kwalifikacji do zabiegu. Histeroskopia, która ma za zadanie przeciwdziałać niepłodności powinna być wykonana w pierwszej fazie cyklu. Zabieg jest bardzo prosty. Do macicy wprowadzany jest specjalny przyrząd optyczny z kamerą, której obraz lekarz widzi na monitorze. Badanie może być wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Bezpieczeństwo badania

Histeroskopia to zabieg bardzo popularny, lekarze świetnie go znają, ponieważ wykonują go bardzo często, dzięki czemu mają ogromne doświadczenie w tej dziedzinie, a co za tym idzie, bezpieczeństwo zabiegu jest wysokie. Dodatkowo rekonwalescencja trwa naprawdę krótko, zazwyczaj kobiety nie odczuwają żadnego dyskomfortu po zabiegu a jedynym zaleceniem jest nieprzemęczanie się. Powikłania takie jak ból brzucha czy krwawienie są niezwykle rzadkie. Zakażenie to już w ogóle powikłanie, które praktycznie nie dotyczy nikogo – gdy podczas zabiegu zostają pobrane próbki błony śluzowej, lekarz przepisuje profilaktycznie antybiotyk. Zabieg histeroskopii należy zdecydowanie do jednych z najbezpieczniejszych zabiegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here