Nie masz pojęcie jaka jest właściwa pora na wykonanie oprysków drzew owocowych w twoim ogrodzie, bo dopiero co zabrałeś się za ogrodnictwo? Nie musisz się już więcej trudzić tym aspektem, gdyż zamierzam w dokładny sposób przedstawiać ci jak dana czynność powinna przebiegać.

Pierwszy aspekt, czyli odpowiednia pogoda

Przede wszystkim wszystko zależy od zewnętrznych warunków atmosferycznych. By odpowiednio dobrać dzień należy zwrócić uwagę, czy nie pada oraz czy nie jest zbyt słonecznie. Dlaczego? Dlatego, że w deszczowy dzień po opryskaniu drzew preparat może z nich spłynąć, a zbyt słoneczny pędy mogą być narażone na poparzenie.

Zwróć uwagę na temperaturę powietrza

Warto wiedzieć, że jeżeli wykonujemy opryski naszych drzew w zbyt niskiej temperaturze to właściwości oraz skuteczność środków ochrony roślin jest znacznie pomniejszona. Gdy nie masz pojęcia jaka temperatura jest najodpowiedniejsza dla danego preparatu dokładnie przeczytaj etykietę umieszczoną na danym produkcie. 

Gatunek, termin oraz rodzaj naszego wroga, czyli podstawy, które należy znać

Kolejno, warto zwrócić uwagę na kilka elementów przed zakupem danego preparatu. Należy znać gatunek rośliny, termin oprysków, a także rodzaj szkodnika, którego chcemy się pozbyć.

Właściwy przebieg
 
 Opryskując dane pędy drzew musimy zadbać o to, czy na pewno wszystkie zostały pokryte preparatem. Kolejno, gotowym środkiem do ochrony roślin opryskujemy drzewo od nasady pnia aż po ostatnie pędy korony. 
 
Dlaczego opryski drzew to niezbędna procedura?
 
Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się po co tak naprawdę spryskujesz swoje drzewa jakimiś preparatami. Odpowiedź nie jest aż tak trudna. Gdy dojdzie do zaniechania wykonywania danej czynności jakość zawartości naszego sadu, czyli owoce może ulec prawdopodobnemu pogorszeniu, brak plonowania, czy nawet zamierania drzewa, które jest narażone na ataki chorób oraz szkodników. 
 
Przykładowe preparaty
  
Jeżeli śliwa zmaga się z czerwoną plamistością najlepiej jest zastosować preparat Miedzian 50 WP. Dany zabieg należy przeprowadzać między marcem, a czerwcem. 
Następną dość groźną chorobą jest kędzierzawość liści brzoskwini. Do pierwszych oprysków możemy przystąpić w momencie, gdy temperatura przekroczy +6 stopni Celsjusza. Ważne, aby obserwować pąki liściowe już pod koniec lutego tak, by wyłapać okres ich nabrzmiewania. Jest to najlepszy moment na wykonanie oprysków w przypadku brzoskwini. Czym pryskamy? Bardzo dobrze sprawdza się Syllit 65 WP, Miedzian 50 WP lub Score 250 EC. Należy pamiętać, aby wszystkie części korony zostały dobrze pokryte preparatem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here