Sprawdzone metody na gorączkę

Wzrost temperatury ciała to dość częsty objaw, który zwykle kojarzy się z pojawieniem jakiejś infekcji. Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z tym symptomem. Część osób preferuje metody domowe, inni z kolei zażywają leki na gorączkę.

Skąd się bierze gorączka?

Temperatura ciała zdrowego, dorosłego człowieka, mierzona pod pachą, wynosi 36,6ºC. Podniesienie jej do wartości przekraczających 37,0ºC traktowane jest jako stan podgorączkowy, natomiast powyżej 38ºC – jako gorączka. Jej pojawienie się może świadczyć o atakującej organizm chorobie wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej. Często czynnikiem wywołującym tego rodzaju objaw jest także obecności alergenu, ciała obcego czy nowotworu. Warto pamiętać, że przyczyna gorączki tkwić może również w nadmiernym wysiłku fizycznym, owulacji, zmianach hormonalnych, procesach metabolicznych lub stosowaniu niektórych rodzajów środków farmakologicznych. W większości przypadków jest to jednak mechanizm obronny systemu odpornościowego.

Co robić?

Stan podgorączkowy często bywa zwalczany metodami domowymi. Do najpopularniejszych należą napary z rozmaitych ziół, herbata z cytryną i sokiem z malin, a także mleko z miodem i czosnkiem. Jednak wzrost temperatury do wartości przekraczających 38,5-39ºC może już znacznie osłabić każdy organizm i spowodować spore spustoszenie. W takich sytuacjach lepiej sięgnąć po apteczne leki na gorączkę. W przypadku dzieci warto sprawę skonsultować z pediatrą. Dorośli i młodzież, o ile nie pojawiają się żadne dodatkowe, niepokojące objawy, zażywają zazwyczaj tabletki na gorączkę. Dodatkowo warto zastosować chłodne okłady na czoło czy kark – mogą skutecznie wspomóc działanie leków przeciwgorączkowych w walce z temperaturą. Nie można zapomnieć również o stałym przyjmowaniu płynów, najlepiej w ilości ok. 3 litrów na dobę. Oczywiście przedłużająca się gorączka, a także wszelkie towarzyszące jej symptomy to znak, by udać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.

Pyralgina – sprawdzony sposób na gorączkę

Jeśli chodzi o tabletki na gorączkę dla dorosłych i starszych dzieci (w wieku nastoletnim), z pewnością do najczęściej stosowanych zaliczyć można Pyralginę. Ten popularny lek o o właściwościach nie tylko przeciwgorączkowych, ale również przeciwzapalnych, przeciwbólowych i rozkurczających, swoje działanie zawdzięcza przede wszystkim substancji czynnej o nazwie metamizol. Przy różnego typu chorobach i dolegliwościach (np. reumatyzmie, menstruacjach, migrenach) często więc zalecana jest Pyralgina – sprawdzony sposób na gorączkę i silne bóle mięśni, stawów, kości, głowy czy zębów. Środek ten stosuje się oczywiście doustnie, najlepiej w trakcie lub tuż po posiłku. Wszelkie informacje odnośnie dawkowania, przeciwwskazań czy sposobu przechowywania zawarte są na opakowaniu. Jak podaje producent – nie powinno się przyjmować tabletek przeciwgorączkowych przez więcej niż 7 dni, by nie dopuścić do jakichkolwiek powikłań czy skutków ubocznych. Opakowanie Pyralginy to koszt rzędu kilku złotych. Wydawana jest bez recepty, jednak warto skonsultować z lekarzem jej zażywanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here