owtarzenie pierwszej klasy przez dziecko

Pierwsza klasa szkoły podstawowej jest trudna zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Muszą oni dostosować się do nowej sytuacji oraz większej ilości obowiązków. Nie raz mimo najlepszych chęci i włożonej pracy dziecko nie najlepiej radzi sobie z nauką oraz przystosuje do nowej rzeczywistości. Wtedy powstaje pytanie, jak można mu pomóc. Jednym z pomysłów jest powtarzanie pierwszej klasy. Wielu rodziców do takiego rozwiązania pochodzi sceptycznie. Jednak nie zawsze musi ono być złe. Zastanie na drugi rok w tej samej klasie, nie musi być katastrofą, wystarczy tylko spojrzeć na to z innej perspektywy.

Powtarzanie pierwszej klasy – kiedy się opłaca?

Przepychanie z klasy do klasy nie jest najlepszym rozwiązaniem dla dziecka. Pierwsza klasa jest początkiem edukacji. Zadaniem dziecka w czasie pierwszego roku szkolnego jest nabycie podstawowych umiejętności, które będą wykorzystywane na kolejnych szczeblach szkolnej kariery. Jeżeli ich przyswojenie idzie mu opornie, można być niemal pewnym, że powstałe zaległości w istotny sposób odbiją się w kolejnych klasach. Powstałe na początku edukacji zaległości są bardzo trudne do nadrobienia, szczególnie że wraz z rozwojem szkolnej kariery obowiązków i zajęć przybywa, a uczeń musi wykazywać się coraz większą samodzielnością. Powtarzanie pierwszej klasy to dla dziecka możliwość ponownego zapoznania się z materiałem i utrwalenie uzyskanych wiadomości.

Powtarzanie pierwszej klasy – recepta na szkolenie problemy?

Wielu rodziców uważa, że powtarzanie pierwszej klasy przez dziecko jest cudowną receptą na wszystkie szkolne problemy. Niestety tak nie jest. Zaległości czy brak przyswajania wiedzy, a w efekcie decyzja o tym, by pozostawić malucha dłużej w pierwszej klasie, mogą wynikać z wielu czynników. Najprostszym wytłumaczeniem są długie nieobecności malca w szkolenie, spowodowane np. chorobami.

Kiedy zostawic dziecko w pierwszej klasie

Często jednak brak postępów w nauce wynika z tego, że dziecko nie lubi chodzić do szkoły. Powtarzanie pierwszej klasy nie zmieni tego. Dziecko nie polubi czytania czy liczenia tylko dlatego, że kolejny rok będzie powtarzać te same informacje. W takim wypadku należy zadbać o to, aby uczeń polubił naukę i zrozumiał wykładane przez nauczyciela zagadnienia. Do tego jednak potrzeba czasu i pracy, nie tylko ze strony dziecka, ale i rodzica.

Powtarzanie pierwszej klasy okiem pedagogów

Problem powtarzania pierwszej klasy rozgorzał na nowo w kontekście pójścia do szkoły sześciolatków. Wówczas wiele osób nawoływało do zapisywania dzieci po raz drugi do pierwszej klasy. W odpowiedzi na te propozycje protestowało jednak wielu pedagogów. Ostrzegali oni, że powtarzanie pierwszej klasy przez malucha rzadko kiedy przynosi pozytywny skutek. Takie rozwiązanie przyczynia się do spadku motywacji oraz pogłębia problemy emocjonalne. Dziecko powtarzające pierwszą klasę ma poczucie porażki już na początku swojej drogi edukacyjnej oraz po raz kolejny narażone jest na zmianę środowiska – nową panią i klasę.

Czy zostawic szesciolatka w pierwszej klasie

Jak podjęć decyzje, że dziecko ma powtarzać pierwszą klasę?

Decyzja o tym, czy pozostawić dziecko w pierwszej klasie powinna być podjęta na podstawie jego postępów w nauce oraz w oparciu o dojrzałość społeczna malucha. Dobrze jest skonsultować ją z wychowawcą oraz szkolnym pedagogiem i absolutnie nie podejmować jej na własną rękę. Wynika to z prostego powodu: rodzice często bardzo emocjonalnie podchodzą do swoich pociech i mają nieobiektywne spojrzenie na sytuację.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here