Szacuje się, że na problemy alergiczne cierpi coraz więcej osób – nawet 30-40% spośród nas. Choć uczulenia można nabawić się zupełnie niespodziewanie i w każdym wieku (nawet po pięćdziesiątym roku życia), to dzieci są szczególnie narażone na ich występowanie. Z części alergii się „wyrasta”, niektóre alergie słabną, a inne nabywa się lub – co gorsza – przekształcają się one w schorzenia takie, jak na przykład astma. Jednym z najczęstszych, najpowszechniejszych rodzajów uczulenia jest alergia na mleko krowie.

Czynniki epidemiologiczne alergii na mleko krowie

Alergia na krowie mleko, podobnie jak wszystkie inne – ma swoje genetyczne uwarunkowania. Jeśli jesteśmy posiadaczami odpowiedniego zestawu genów, predysponującego do zachorowania, możemy spodziewać się (prędzej czy później) epizodu alergicznego, czytaj więcej na: http://humana-baby.pl/blog/alergia-na-mleko-krowie. W wieku młodzieńczym i później szanse na alergię maleją. To dzieci są najmocniej narażone na tego typu problemy – szczególnie te, których rodzice lub inni bliscy krewni mają za sobą co najmniej epizod choroby. Obecnie uważa się, że karmienie piersią stanowi profilaktykę przeciwko zachorowaniom na alergie, niestety w niektórych przypadkach nie może być stosowane. Zdarza się, że karmienie piersią uniemożliwia problem często mylony z alergią, mianowicie nietolerancja laktozy. Czym jest nietolerancja laktozy?

Różnica między nietolerancją laktozy a alergią na mleko

Alergia i nietolerancja pokarmów są często ze sobą mylone. Różnica pomiędzy nimi jest znacząca, o ile ta pierwsza jest wynikiem nadmiernej reakcji obronnej układu immunologicznego, o tyle ta druga wynika po prostu z braków odpowiednich enzymów koniecznych do strawienia i przyswojenia określonego produktu. Inny jest także czas, po jakim pojawiają się objawy. Nietolerancja daje zazwyczaj objawy brzuszne – ból, wzdęcia, zaparcia lub biegunki. Spektrum objawów alergicznych jest znacznie szersze – począwszy od duszności, skończywszy na reakcjach skórnych. Co więcej, bardzo często trudno jest też połączyć pojawiające się objawy z konkretnym produktem – czas pomiędzy wystąpieniem reakcji alergicznej a kontaktem z substancją uczulającą może wynosić nawet kilka dni. W takiej sytuacji samodzielne, bez specjalistycznej diagnostyki i badań, ustalenie co dolega dziecku z alergią na mleko, bywa właściwie niemożliwe.

Dobra wiadomość dla wszystkich alergików i rodziców maluchów z alergią na mleko jest taka, że w bardzo wielu przypadkach z tego typu problemów się „wyrasta”. Choć nie ma pewności, że akurat alergia naszego dziecka przeminie z wiekiem, alergia na mleko to choroba, która wykazuje pewne tendencje do zanikania. Niestety czasami przekształca się w innego rodzaju alergie, np. wziewne (albo – co gorsza – w astmę). W „wyleczeniu” się ze skłonności do danego typu alergii bardzo pomaga eliminacja z diety alergenu. W przypadku nietolerancji albo alergii na mleko, współcześnie można z dużym powodzeniem i bez najmniejszej szkody dla dziecka, zrezygnować z naturalnych produktów, takich jak mleko matki lub krowie, na rzecz produktów zastępczych, stworzonych z myślą o szczególnie wymagających, małych brzuszkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here