Test ciążowy pokazał dwie kreski? Próbujesz samodzielnie wyznaczyć termin porodu, uwzględniając okres 9-miesięczny okres ciąży? Uważaj – takie wyliczenia mogą nie być wiarygodnie. Dowiedz się, ile faktycznie trwa ciąża i jak oszacować prawdopodobną datę porodu.

Kalendarz ciążowy jest dość skomplikowany. Warto mieć świadomość, że czasu trwania ciąży wcale nie liczy się od momentu wykonania testu ciążowego czy momentu owulacji. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim data ostatniej miesiączki.

Kalendarz ciążowy a termin porodu

Przyjmuje się, że ciąża trwa 280 dni (40 tygodni), licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki albo 266 dni (38 tygodni) od momentu zapłodnienia. Problem polega jednak na tym, że mało która kobieta jest w stanie wskazać prawidłową datę, w której doszło do zapłodnienia. W większości przypadków data wskazana przez kalendarz ciążowy ma charakter orientacyjny – wyjątek stanowią panie, które poddawały się tzw. monitoringowi owulacji w gabinecie ginekologicznym.

Trzeba pamiętać, że nie u wszystkich kobiet owulacja przypada w tym samym dniu cyklu. Ponadto należy mieć na uwadze fakt, że plemniki w śluzie płodnym w pochwie są w stanie przeżyć i zachować zdolność zapłodnienia przez 48-72 godziny (a w sporadycznych przypadkach nawet do 5 dni). Są to główne powody, dla których trudno jest wskazać konkretny moment zapłodnienia.

Reguła Naegelego – na czym polega?

Aby móc oszacować prawdopodobny termin porodu, ginekolodzy i położne korzystają z tzw. reguły Naegelego. Jest to metoda pozwalająca na wskazanie daty rozwiązania ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok

Jak pokazuje kalendarz ciążowy, średni czas trwania ciąży wyliczony tym sposobem wynosi 40 tygodni. Nadal jest to jednak data orientacyjna, ponieważ obliczenia dotyczą cykli regularnych trwających 28 dni.

W przypadku cykli dłuższych niż 28 dni, termin porodu ulega przesunięciu do tyłu względem terminu obliczonego z powyższego wzoru. I analogicznie – termin porodu przy cyklach krótszych ulega przesunięciu do przodu w stosunku do terminu dla cyklu 28-dniowego.

Czas trwania ciąży – ciąża prawidłowa a ciąża przenoszona

Nie da się precyzyjnie określić czasu trwania ciąży, ponieważ przyjście na świat dziecka uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Dlatego bardzo często można spotkać się z określeniami typu: ciąża prawidłowa oraz ciąża przenoszona.

  • Ciąża prawidłowa oznacza ciążę, do rozwiązania której doszło między 38 a 42 tygodniem ciąży.
  • Ciąża przenoszona to ciąża, której wiek przekracza 42 tygodnie.

Obliczanie czasu trwania ciąży na podstawie badania USG

Wiek dziecka, czas trwania ciąży i przewidywaną datę porodu pomaga ustalić również badanie USG. W tym przypadku wykorzystuje się przede wszystkim długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL).

Data wyznaczona podczas badania USG jest tym wiarygodniejsza, im wcześniej pomiary zostały przeprowadzone. Dlatego zaleca się je przeprowadzić do 10 tygodnia ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here