jak zachecic dziecko do chodzenia do przedszkola

Pierwsze dni w przedszkolu są stresujące dla dziecka i dla rodziców. Niejednokrotnie maluch protestuje przeciwko chodzeniu do przedszkola. Płacz i histeria sprawiają, że pozostawianie dziecka w placówce jest dla rodziców ciężkim zadaniem. Zazwyczaj niechęć dziecka do przedszkola, wynika z tego, że jeszcze nie oswoił się z nowym miejsce, zwyczajami i osobami. Zobacz, jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola.

Dlaczego dziecko nie lubi chodzić do przedszkola?

Specjaliści przekonują, że lęk przed przedszkolem jest naturalnym objawem u dziecka. Niechęć może być spowodowana zarówno chwilową nie dyspozycją, jak i poważniejszymi problemami. Zazwyczaj wynika jednak z okresu buntu przedszkolaka. Silne zmiany  rozwojowe oraz nowe sytuacje potęgują stres i uczucie bezradności. Maluch buntuje się również przeciwko wymaganiom stawianym przez obce osoby, np. panie przedszkolanki.

lek przed przedsolem jak sobie z nim radzic

Przyczynami lęku przed przedszkolem może być również fakt, że dziecko traci poczucie indywidualności oraz nie jest już w centrum uwagi. Może to rodzić jego niechęć do przedszkola i hierarchii, które tam obowiązuje. Przyczyn tego, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy upatrywać również w tym, że buntuje się przeciwko obowiązkom (przedszkole to nie tylko zabawa, ale także i praca oraz określone zobowiązania np. poranne wstawanie), niechęci do leżakowania, braku samodzielności i samoobsługi oraz przedłużającym się okresie adaptacyjnym.

Jak zachęcić dziecko do chodzenia do przedszkola?

O tym, dlaczego dziecko nie chce chodzić do przedszkola, należy z nim porozmawiać. Ustalenie przyczyny pomoże w wyeliminowaniu problemu oraz przedstawieniu maluchowi plusów uczęszczania na przedszkolne zajęcia. Dobrze jest również stworzyć poranne rytuały, które będzie się praktykować przed wyjściem do przedszkola. Powinny one wprawiać go w dobry nastrój. Warto zadbać, aby przygotowania do wyjścia odbywały się spokojnie i bez stresu. Krzyki, płacz, ciągle pospieszanie malucha sprawią, że będzie on zestresowany i zdenerwowany. Rodzice powinny również upewnić dziecko, że bardzo go kochają i wrócą po niego po określonej godzinie. Dobrze jest też wyjaśnić, dlatego maluch musi zostać w przedszkolu i wyjaśnić, że każdy ma obowiązki, które musi wykonywać.

Jak przekonać dziecko do chodzenia do przedszkola?

Rodzice, których dzieci nie chcą chodzić do przedszkola, często przeżywają duży stres z tym związany. Bardzo często sprawia to, że lęk przed przedszkolem jest wyolbrzymiany i wokół niego kręci się całe rodzinne życie. Tymczasem najlepiej jest pokazać dziecku, że jego obecność w przedszkolu jest zupełnie normalna sprawa. Dziecko chodzi do przedszkola, tak samo, jak mam do pracy, a siostra do szkoły. Warto również zwrócić uwagę o tym, jak samemu mówi się o przedszkolu. Najlepiej nie wspominać o dziecku o negatywnych aspektach, np. opłatach czy nie wyrażać się negatywnie o pani, czy innych aspektach przedszkolnego życia. W trakcie rozmowy z dzieckiem warto pytać go, co robiło w przedszkolu, co mu się podoba, a co nie. Trzeba przy tym pamiętać, by nie odbierać szkrabowi prawa o jego własnych opinii. To, że akurat tego dnia nie podobały mu się zajęcia plastyczne czy obiad był nie dobry, nie oznacza, że dziecko ma lęk przed przedszkolem czy nie lubi tam chodzić. Pozwól dziecku się wyżalić i podtrzymaj je na duchu. Możesz też powiedzieć maluchowi swoje historie z dzieciństwa, koniecznie te pozytywne.

o zrobic jak dziecko nie chce chodzic do przedszkola

Jak sobie radzić z lękiem przed przedszkolem?

O wiele większe problemy są, dziecko płacze i histeryzuje przed wejściem do przedszkola. Jeżeli wiesz, że dziecku nie dzieje się żadna krzywda należy zacisnąć zęby i przetrwać pierwsze dni w przedszkolu. Specjaliści radzą, aby podczas odprowadzania dziecka być konsekwentnym. Nawet jeśli dziecko płacze przy rozstaniu, nie można się ugiąć i zabrać go z powrotem do domu. Nie należy też zbytnio przedłużać pożegnania. Wielominutowe pożegnania czy wchodzenie z dzieckiem do sali przedłuż tylko jego niepokój związany z tym, że mama zaraz pójdzie. Wielu specjalistów radzi również, aby odprowadzaniem malca do przedszkola zajmował się tata – rozstania z nim są zazwyczaj mniej bolesne niż te z mamą.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here