Jak dbać o codzienną higienę dzieci?

0
bambusowe patyczki do uszu

Obowiązkiem każdego rodzica jest wspieranie zdrowia dziecka. Warto wiedzieć, jak dbać o higienę noworodków już od pierwszego dnia ich życia, by ich rozwój mógł przebiegać przy zachowaniu najlepszych standardów.

Okazuje się, że jednym z najważniejszych zmysłów niemowlęcia jest dotyk i węch. Pamiętajmy, że w ramach zachowania najwyższych standardów higieny nie chodzi jedynie o pielęgnację i czystość samego dziecka, ale również osób dorosłych, które mają z nim kontakt. Codzienne przytulanie, zabawa, mycie i karmienie, w ramach tych czynności należy przestrzegać konkretnych zasad.

O czym powinni pamiętać dorośli?

Przed wzięciem na ręce dziecka, umyj swoje dłonie. To na nich kumulują się bakterie, które mogą być wręcz niebezpieczne dla zdrowia maluszka. Przytulaj dziecko tylko w czystych ubraniach, najlepiej tych wypranych w bezpiecznych proszkach. Jeśli nie masz pewności co do czystości ubrania, połóż dziecko na tetrowej pieluszce, by jego ciało nie miało bezpośredniego kontaktu z ubraniem.

Jak dbać o higienę dziecka?

W tym zakresie funkcjonują różne szkoły. Jedne mówią o codziennej kąpieli malucha, inne o tym, że wystarczy mycie całego ciałka malca raz na kilka dni, ale higiena jego miejsc intymnych powinna być przestrzegana po każdym przewijaniu. W tym celu warto stosować miękkie waciki i letnią wodę, zamiast nasączonych chemią mokrych chusteczek.

W pierwszych dniach życia dziecka zaleca się przemywanie jego oczu solą fizjologiczną oraz czyszczenie noska. Trzeba pamiętać, że nigdy nie należy czyścić uszu dziecka tradycyjnymi patyczkami, by nie uszkodzić błony bębenkowej. Lepiej sprawdzą się bambusowe patyczki do uszu z zaokrąglonymi, większymi końcówkami. Te patyczki higieniczne bambusowe są w pełni bezpieczne.

Do kąpieli dziecka zaleca się używanie dedykowanych środków myjących, w pełni naturalnych, które nie podrażnią delikatnej skóry. Już po kąpieli warto wykonać masaż skóry z użyciem oliwki, a potem wytrzeć ciało dziecka bawełnianym, miękkim ręcznikiem. Trzeba pamiętać, by dokładnie osuszyć wszelkie fałdki i miejsca intymne dziecka, bardzo często dochodzi w nich do podrażnień i odparzeń.

Najlepsze patyczki higieniczna dla niemowlaka

Chcąc zachować pełną higienę dziecka, nie można zapominać o czystości w całym domu. To tak ważne szczególnie w przypadku dziecka już raczkującego i chodzącego. Kontakt z bakteriami jest oczywiście nieunikniony, zresztą buduje naturalną odporność malucha, natomiast niektóre zanieczyszczenia mogą działać niekorzystnie. Nie można dopuszczać do nadmiernej ilości roztoczy, grzybów, pleśni, które będą wpływać na stan zdrowia dziecka.

Peruka czy transplantacja włosów?

0
Peruka

Osoby zmagające się z łysieniem mają tak naprawdę ograniczone pole manewru. Część z nich wydaje się godzić z danym obrotem spraw i z pokorą przyjmuje łysinę jako naturalną kolej rzeczy. Na szczęście większość z nich nie załamuje rąk i aktywnie stara się przeciwstawić złośliwemu losowi. W teorii metod walki z łysieniem i przerzedzeniami jest wiele. W praktyce za skuteczne można uznać raptem kilka sposób, szczególnie gdy mówimy o takim etapie dysfunkcji, na którym można już tylko maskować ubytki. Wtedy tak naprawdę w grę wchodzą przeszczep pukli lub dobrze dobrana peruka. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Przyjrzyjmy się im.

Przeszczep włosów

Jego popularność w ostatnich latach rośnie, czego dowodem jest chociażby coraz większa oferta klinik medycyny estetycznej. Przeszczep może przynieść spektakularne rezultaty w postaci powrotu do wyglądu fryzury sprzed kilku lat, niemniej decydując się na to rozwiązanie, należy mieć w pamięci kilka faktów. Po pierwsze, w tym przypadku mówimy o inwazyjnym zabiegu medycznym. Aby się mu poddać, należy spełniać określone warunki zdrowotne. Niektóre dolegliwości i choroby mogą przekreślać szansę na skorzystanie z transplantacji. Po drugie, osoby nie zgłaszające przeciwwskazań muszą liczyć się z dyskomfortem towarzyszącym tego typu zabiegom. Po trzecie, trzeba pamiętać, że nie każdy zabieg musi zakończyć się sukcesem, bo nie każdy przeszczep daje gwarancję przyjęcia się nowych cebulek. Dodajmy jeszcze, że transplantacja włosów nie należy do tanich, a zabieg tego typu może uszczuplić budżet o co najmniej kilka tysięcy złotych, choć cena ta jest mocno zależna od marki kliniki, renomy specjalisty i przeszczepianej okolicy skóry głowy.

Peruki Katowice

Alternatywną dla przeszczepu są peruki, które dzielimy na peruki naturalne i syntetyczne. Pierwsze zostały zbudowane z zaczepów i bazy, do której są przymocowane włosy ścięte od innych osób. Przekłada się to naturalny wygląd fryzury i świetną prezencję na głowie. Z kolei peruki syntetyczne dysponują puklami wykonanymi ze sztucznych materiałów. Decyzja o noszeniu zastępczej fryzury nie wiąże się z dolegliwościami czy ryzykiem, jak w przypadku przeszczepu. Peruki są dostępne bez względu na stan zdrowia, są też znacznie tańsze niż wspomniany zabieg. Jednak nie każda peruka spełni swoje zadania w stu procentach. Wybierając model dla siebie, warto zdać się na wyroby najlepszych producentów. Ich pokaźny wybór znajdziesz w sklepach Rokoko ulokowanych w największych miastach w Polsce. Salon Rokoko peruki Katowice oferuje swoim Klientom peruki naturalne i peruki syntetyczne ze znakiem jakości oraz usługi doradcze na najwyższym poziomie. Szeroki wybór, markowe produkty oraz wiedza naszych doradców sprawiają, że jest to najlepszy adres jeśli chodzi o wybór peruki Katowice.

Rudy Project – firma modna wśród kolarzy

0
kolarzy

Firma Rudy Project powstała we Włoszech, ponad 35 lat temu. Specjalizuje się w produkcji kasków oraz okularów sportowych. Mimo iż w ofercie firmy znajdziemy produkty związane ze snowboardem czy motocrossem, to jednak największą popularność zyskują te dedykowane kolarstwu. Producent dba zarówno o amatorów tego sportu, jak i o profesjonalnych kolarzy, którzy w jego kaskach i okularach ścigają się w największych imprezach kolarskich, takich jak tour De France czy Giro d’Italia.

Kaski

Ochrona głowy produkowana przez Rudy Project jest niezwykle specyficzna i już z daleka można zauważyć, że to ich produkt. Mimo iż zachowują one nowoczesny, aerodynamiczny kształt, to malowanie jest kolorowe i wesołe. Wyraźnie nawiązują one stylistyką do malowań znanych z motocrossu. Włosi w swojej ofercie mają również jeden z najpopularniejszych kasków torowych – model The Wing. Jego rewolucyjna geometria minimalizuje opór powietrza, nie tylko zmniejszając moc potrzebną do utrzymania konkretnej prędkości, ale również osłabiając siły działające na kark kolarza. Dodatkowo w ofercie kasków znajdziemy te dedykowane MTB – takie jak modele Crossway i Venger Cross, szosowe – np. model Racemaster czy spectrum. Wszystkie produkty, niezależnie od ceny wykonywane są w technologii Inmold, gwarantującej lepsze rozłożenie energii uderzenia. Kaski Rudy Project mają zmienną grubość i gęstość materiału, co zapewnia mniejszą wagę przy niezmniejszonym poziomie ochrony.

Czarne logo marki sprzedającej akcesoria rowerowe Rudy Project

Okulary

Okulary Rudy Project od kilku sezonów są bardzo popularne. Mimo iż producent ma ponad 30 lat doświadczenia związanego z ochroną oczu, to dopiero po roku 2000 zaczęła się współpraca z profesjonalnymi kolarzami. Topowe modele takie jak Cutline, Tralyx czy Defender gwarantują świetną ochronę oraz ostrość widzenia, przy minimalnej wadze. Dużą zaletą droższych modeli od Rody Project jest wentylacja, która pozwala na usuwanie powietrza zza okularów, bez jakiegokolwiek zawiewania na oko. Tańsze modele, przeznaczone do bardziej rekreacyjnej jazdy również mają wysokie wskaźniki wytrzymałości, są jednak trochę cięższe. Wszystkie jednak umożliwiają wymianę szkieł. Dostępne są szybki z niską przepuszczalnością światła, przezroczyste, dedykowane do jazdy w nocy, oraz ze zwiększonym kontrastem – przeznaczone do jazdy przy kiepskiej pogodzie. Dużą zaletą wszystkich okularów włoskiego producenta, jest dużym komfort używania. Gumki dobrze dostosowują się do kształtu nosa, jednocześnie nie odcinając całkowicie przepływu powietrza. Ramki nie obcierają uszy ani głowy, są łatwe w czyszczeniu.

Ułatwienie dla młodych mam – poduszka do karmienia. Sprawdź, jaką najlepiej wybrać

0
poduszka do karmienia

Pierwszy etap bycia mamą jest wyjątkowo intensywny, a karmienie dziecka staje się niemal rytuałem. Przecież maluszek potrafi nawet kilkanaście razy na dobę upominać się o pokarm. I tak, aby przynieść mamom ulgę w macierzyństwie stworzono poduszkę do karmienia, która może nie jest gadżetem absolutnie niezbędnym, ale jak się okazuje – zdecydowanie ułatwiającym życie. Sprawdzamy, jakie funkcje spełniają poduszki do karmienia, i jakie modele warte są uwagi młodych mam.

Poduszka pomaga zarówno przy karmieniu piersią jak i butelką

Karmienie dziecka to dla mamy radość, przyjemność, możliwość spędzenia intymnych chwil sam na sam ze swoim maleństwem. Jednak jak wszędzie, tak i tutaj mamy dwie, różne „strony medalu”.  Częste, regularne trzymanie dziecka jest sporym obciążeniem dla kręgosłupa, ramion i szyi, a nawet okolic brzucha, jeśli mama jest po cesarskim cięciu. Do tego maluszek rośnie, przybiera na wadze i niemal z każdym dniem owo obciążenie wzrasta. Jako mama potrzebujesz wyjątkowo dużo sił i zdrowia, aby sprostać macierzyństwu, dlatego z pewnością poszukujesz rozwiązań, które mogłyby przynieść Ci ulgę w codziennych czynnościach, także tych związanych z karmieniem dziecka. 

Wiele mam, aby ułatwić sobie nieco zadanie, korzysta podczas karmienia ze zwykłej poduszki, lub zwiniętego koca. Niestety nie zawsze taka opcja jest w pełni wygodna dla mamy i jej dziecka, nie jest także w pełni bezpieczna, a już na pewno trudno z niej skorzystać poza domem, np. w podróży, czy w restauracji. Poduszki do karmienia są pod tym względem rozwiązaniem profesjonalnym – zaprojektowanym aby zapewnić wygodę i bezpieczeństwo niezależnie od miejsca, indywidualnych preferencji mamy i jej dziecka, a także sposobu karmienia. To propozycja zarówno dla mam karmiących piersią, jak i butelką.

Jakie poduszki do karmienia masz do wyboru?

Wybór poduszek do karmienia jest naprawdę imponujący. I nie chodzi tutaj jedynie o design poduszek. Poza standardowymi propozycjami możesz sięgnąć po poduszkę regulowaną – ujmując, dodając lub przesuwając wypełnienie poduszki możesz swobodnie regulować jej kształt i wielkość, tym samym dopasowując ją do swojej figury. Tego typu poduszki znaleźliśmy m.in na https://ancymon.com.pl/pl/c/Poduszki-do-karmienia/28 obok innych polecanych przez młode mamy rozwiązań, czyli poduszki rogala oraz poduszki do karmienia na rękę.

Rogal do karmienia to chyba najpopularniejsza opcja. Poduszka raz ułożona nie wymaga poprawiania i zapewnia wygodę podczas karmienia zarówno dla mamy, jak i dziecka. Wystarczy, że przyłożysz do siebie poduszkę tak, aby objęła Cię w pasie.

Z kolei poduszka na ręką sprawdzi się szczególnie poza domem – na spacerze, w restauracji, czy podczas wizyty u przyjaciół. Jest niewielka, dlatego swobodnie można ją spakować wraz z innymi niezbędnymi rzeczami dziecka. Poduszka do karmienia na ręką zdecydowanie ułatwia karmienie, zwłaszcza w miejscach, w których nie masz pełnej swobody ruchów.

poduszki do karmienia

Inne możliwości wykorzystania poduszki do karmienia

Śmiało można stwierdzić, że poduszka do karmienia to rozwiązanie wielofunkcyjne. Zapewnia komfort zarówno mamie, jak i jej maleństwu podczas karmienia. Odciąża kręgosłup, ramiona i szyję, a zatem dba o zdrowie i dobre samopoczucie młodej mamy. Z kolei gdy dziecko nieco podrośnie i zacznie siadać, poduszka ochroni malucha przed bolesnym upadkiem. O takim rozwiązaniu warto pomyśleć jeszcze przed narodzinami dziecka i dopisać ją do listy rzeczy z wyprawki. Wiele przyszłych mam z powodzeniem wykorzystuje poduszkę, jako wsparcie dla ciążowego brzuszka podczas spania. Świetnym zastosowaniem poduszki będzie także zabezpieczenia maluszka przed sturlaniem się z łóżka.

Na co zwrócić uwagę wybierając poduszkę do karmienia

Zanim kupisz poduszkę sprawdź, czy materiały (najlepiej bawełna lub bambus) i wypełnienie (najlepiej silikonowe lub poliestrowe) posiadają certyfikat Oeko-Tex standard 100, który gwarantuje bezpieczeństwo produktu. Istotne jest również, aby poszewkę poduszki można było prać w pralce – łatwiej utrzymasz ją w czystości.

Ćwiczenia we dwoje są świetne!

0
ćwiczenia w parach
fot. pixabay.com

Obecnie wiele par decyduje się na wspólne wykonywanie treningów na siłowni lub na świeżym powietrzu. Nie ma się co temu dziwić, gdyż jest to świetny sposób na zadbanie o swoją aktywność, a także rozrywkę i wspólne spędzanie czasu! Sprawdź, dlaczego ćwiczenia we dwoje są świetne!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/cwiczenie-we-dwoje/

Motywacja

Ćwiczenia razem ze swoją partnerką lub partnerem to doskonały sposób na motywowanie się nawzajem. Mówi się, że jeśli jest się w parze, a jedno z nas ulega lenistwu i nie chce iść na siłownię lub pobiegać, to drugie go skutecznie zmotywuje do tego. I działa to również w praktyce!

Razem możecie również dzielić się swoimi doświadczeniami i motywować słabszą stronę! Osoba początkująca nie będzie miała takiej kondycji jak zaawansowana, a także na odwrót. To więc świetna sytuacja do zmotywowania się do wzajemnego uzupełniania się wiedzą oraz podnoszenia poprzeczek. Jedna strona może sprawdzić się w roli trenera, a druga w roli osoby trenowanej profesjonalnie.

Rozrywka

Wspólna aktywność to również świetny pomysł na rozrywkę. Zdecydowanie to lepsza alternatywa niż kolejne spędzanie wieczorów na kanapie z serialem. Dodatkowo korzyści tej aktywności są o wiele większe – gdyż będziecie mieli piękne sylwetki oraz lepszą kondycję!

Wspólne ćwiczenia to również doskonały sposób na znalezienie wspólnego hobby. Jeśli chcecie być aktywni nie musicie od razu kupować karnetów na siłownie, możecie również zainteresować się innym sportem, do którego potrzebna jest druga osoba.

Do takich sportów należy squash, badminton, ping pong, siatkówka, ale i nie tylko. Razem zawsze jest przyjemniej i można także w plenerze zorganizować sobie świetne wycieczki krajoznawcze na regularne wypady rowerowe albo wspólne bieganie. Możecie również sprawdzać bliską okolicę jeżdżąc na rolkach lub na deskorolkach.

Wybór odpowiedniej dyscypliny sportowej należy w zupełności do Was! Znajdźcie wspólną pasję i zacznijcie ją razem realizować.

Przeczytaj też: http://www.pasazmamy.pl/depilacja-laserowa-kiedy-jest-dobrym-rozwiazaniem/

Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka?

0
Jaką szczoteczkę wybrać dla dziecka

Mycie zębów u dziecka powinno rozpocząć się najpóźniej z pojawieniem się pierwszego zęba mlecznego, czyli w efekcie – kilka miesięcy po narodzinach. Chodzi nie tylko o zdrowie dziecka, ale również wyrobienie zdrowego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Zęby warto myć przynajmniej dwa-trzy razy dziennie. Ale czym? Okazuje się, że najlepszym wyborem są szczoteczki soniczne dla dzieci.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Ten typ szczoteczki można porównać do urządzenia elektrycznego, z kilkoma zastrzeżeniami. Przede wszystkim szczoteczki soniczne dla dzieci wykonują wyłącznie ruch pulsacyjno-wymiatający, które gwarantuje mniej uszkodzeń szkliwa i jest delikatniejszy dla dziąseł. Co więcej, w jego trakcie wytwarzane są fale dźwiękowe, które sprawiają, że czyszczenie zębów jest nieporównywalnie bardziej efektywne niż w przypadku szczoteczki manualnej, a również daje lepsze rezultaty niż przy użyciu szczoteczki elektrycznej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szczoteczkę dla dziecka?

Przede wszystkim dobrze jest zadbać o to, aby model był faktycznie przeznaczony dla dzieci. Chodzi przede wszystkim o moc działania – szczoteczki dla dorosłych nawet w trybie delikatnym mogą działać z taką mocą, że doprowadzą do uszkodzenia dziąseł. Nie warto tego ryzykować, bo maluch może się zrazić bólem i dyskomfortem. Taka szczoteczka dla najmłodszy jest też mniejsza, więc dobrze leży w ich dłoni.

Szczoteczki soniczne dla dzieci są dodatkowo zwykle kolorowe, co zachęca dzieci do mycia zębów. Mają sygnalizatory świetlne i dźwiękowe, które pomagają w wyrobieniu nawyku mycia zębów przez odpowiedni czas. Są łatwe w obsłudze – po pierwszym instruktażu kilkuletnie dziecko poradzi sobie z samodzielną higieną jamy ustnej pod okiem dorosłego.

Kiedy wprowadzić szczoteczkę soniczną?

W zasadzie jest to możliwe od pierwszego ząbka, aczkolwiek w praktyce warto przyzwyczaić dziecko do wkładania szczoteczki do buzi bez wibracji, które wytwarza szczoteczka soniczna. Dla dzieci dobrze jest też dobrać odpowiedni rozmiar główki. Zbyt duża będzie niewygodna, zniechęci dziecko do dbania o zęby, a nawet może spowodować odruch wymiotny czy urazy dziąseł. Końcówkę najlepiej dobierać adekwatnie do oznaczeń wiekowych.

W sprzedaży dostępne są modele szczoteczek sonicznych dla dzieci do trzeciego roku życia, a potem od trzeciego do siódmego. Po tym okresie dziecko może używać szczoteczki z oznaczeniami junior. Nastolatek z powodzeniem może otrzymać własną końcówkę do szczoteczki, której używają jego rodzice. Warto mieć na uwadze, że końcówka powinna być wymieniana jak najczęściej. Szeroki wybór szczoteczek sonicznych dla dzieci znajduje się pod adresem https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Szczoteczki_Soniczne_Dla-dzieci-686.html.

Trudne rozmowy biznesowe – 4 złote zasady

0
trudna rozmowa

Tak się składa, że jesteśmy tylko ludźmi i mamy w swoim życiu trudne momenty, oraz trudne rozmowy do przeprowadzenia. Bardzo często Staramy się jak najbardziej odciągnąć w czasie takie nieprzyjemności, ale czasami się nieba. Takimi rozmowami może być na przykład prośba do pracodawcy o podwyżkę lub zwrócenie uwagi niechlujne mu pracownikowi. Każdy z nas, chciałby aby takie rozmowy wyszły z reguły gładko. Takie zadanie nie jest jednak takie proste. Zazwyczaj jako ludzie unikamy konfliktów. Właśnie dlatego na początku warto jest zmienić perspektywę. Trudna rozmowa i nie musi prowadzić zaraz do konfliktu. Chowanie głowy w piasek również nie sprawi, że problemy same się rozwiążą. Zobacz w jaki sposób przeprowadzić trudną rozmowę z pracownikiem pracodawcą lub współpracownikiem, jakich zasad przestrzegać, aby ułatwić sobie temat i żyć dalej.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/trudna-rozmowa/

Trudna rozmowy – 4 najważniejsze przykazania

1. Skoncentruj się na tym, co słyszysz, a nie na tym, co mówisz

Rozmawiając bardzo często całą energię skupiamy na tym, aby coś powiedzieć. Kluczem jednak do rozwiązania trudnej sytuacji jest umiejętność słuchania, refleksji a także obserwacje. Eksperci radzą, aby jak najbardziej łagodnie podejść do problemu. Zostawmy sobie sytuację że pracownik spóźnia się z wysłaniem projektu pracodawcy. W ten sposób pracodawca może zapytać go o opóźnienie w projekcie, ale zupełnie z innej perspektywy. Może to być na przykład twierdzenie: „Widzę, że projekt jest opóźniony. Opowiedz mi o wyzwaniach, przed którymi stoisz”. 

2. Stawiasz pytanie i zamieniasz się w słuch

Otwartość, naturalność i aktywne słuchanie zachęci twojego rozmówcy do wartościowej, konstruktywnej komunikacji. Ty bowiem zyskasz informację zwrotną, którą chciałeś uzyskać.

3. Bądź bezpośredni

Wczoraj się zawsze przejść do rzeczy, zamiast owijać w bawełnę. Otwartość i szczerość jest przede wszystkim podstawą do budowania zaufania. Dzięki temu rozmowa nawet na trudne tematy, będzie odbywała się zupełnie innym „flow”. Co osoby, które czują się niepewnie podczas bezpośredniej rozmowy. W takim przypadku staraj się skupić na w pełnej szacunku wymianie zdań. Możesz poprosić rozmówcę, aby własnymi słowami powtórzył informacje, którą przekazałeś. Jeżeli trzeba, to upewnij się, że zmierzacie w tym samym kierunku do rozwiązania problemu.

4. Nie odkładaj rozmowy

Czasami myślimy, że im bardziej odłożymy problem, to on w magicznych okolicznościach po prostu zniknie. Życie jednak takie nie jest. Nie starajmy się odciągać rozmowy w czasie. Podejdź my do niej całkowicie profesjonalnie, bez unikania jej i udawania, ze problem nigdy się nie wydarzył.

Zobacz też: http://www.gdzieciaki.pl/faktura-czy-rachunek/

W jaki sposób zbudować samodzielnie kompostownik?

0
kompostownik

Kompostownik jest to bardzo przemyślane narzędzie, które wykorzystujemy podczas segregacji śmieci czy też dbania o swój ogród. W sklepach stacjonarnych oraz w internecie dostępnych jest wiele rodzai kompostowników, które możemy zakupić do swojego domu. Nie ma jednak co przepłacać. Taki kompostownik możemy wykonać samodzielnie materiałów, które znajdują się w naszym domu. Dzięki temu, przygotujemy kompostownik zupełnie za darmo. Zobacz sam, jak łatwo to zrobić!

Przeczytaj też: https://www.plotki.pl/jak-zbudowac-kompostownik/

Co powinno się znaleźć w kompostowniku? 

Przygotowując takie kompostownik samodzielnie z pewnością zastanawiamy się co Możemy do niego wrzucić. Do niego najlepiej jest wrzucać gałązki, które opadły z drzew, resztki jedzenia z naszego obiadu, zgniłe owoce czy też warzywa, fusy pozostałe po wypiciu rannej kawy, skorupki od jaj, które jedliśmy na śniadanie, pióra ptaków które spadły na naszą posesję, a także chwasty rosnące w naszym ogródku.

Taki kompostownik idealnie sprawdzi się dla nawożenia naszych roślin. Będzie dobry zarówno do roślin domowych, a także tych znajdujących się na zewnątrz. Będzie również, idealnym rozwiązaniem dla ogródka warzywnego. Dzięki niemu nasz ogródek będzie wyglądał pięknie, zupełnie za darmo.

Z czego zbudować własny kompostownik?

Aby zbudować kompostownik, musimy mieć odpowiednie materiały. Jest to główny element, b z którego cały proces by się nie udał. Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie tego, co posiadasz w własnym garażu od wielu lat, a do niczego się już nie przyda. Idealnie w tym przypadku, sprawdzą się przedmioty z drewna. Możemy do tego wykorzystać stare palety, blachy, a nawet stare łóżeczko dziecięce.

Dobrze jest zajrzeć również na portale typu OLX, ponieważ znajdują się tam czasami przedmioty, które zostają wystawione zupełnie za darmo. Z pewnością znajdą się jacyś rodzice, którzy wystawili stare łóżko swojej pociechy, z którego one już wyrosło.

W jaki sposób zbudować własny kompostownik? 

Jeżeli budujemy kompostownik, który wykonany jest ze starych palet lub desek, montaż jest banalny. Wystarczy, że wszystko przykręcimy do siebie, tworząc bryłę bez pokrywki. Nie musi być on przecież estetyczny. Jego zadaniem jest gromadzenie kompostu, który wykorzystamy później do naszego ogródka. Nie ma on pełnić funkcji dekoracyjnej.

Zobacz też: http://www.gdzieciaki.pl/jak-wydzielic-psu-miejsce-w-ogrodzie/

Czym jest piasek kinetyczny?

0
Piasek kinetyczny

Obecnie jest wiele różnych zabawek dla dzieci. Jednak od jakiegoś czasu furorę robi piasek kinetyczny – zabawki takie doskonale nadają się, zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. Masa wykorzystana może być nie tylko podczas zabawy. Niejednokrotnie pojawia się w gabinetach medycznych jako czynnik terapii bądź rehabilitacji. Pomaga w pracy z zaburzeniami sensorycznymi, a także pozytywnie oddziałuje na rozwój motoryki.

Czym jest piasek kinetyczny?

Składa się on z ziaren standardowego piasku. Prócz tego w jego składzie znajduje się polimer, który nadaje mu szczególną spoistość, jaką można umiejscowić pomiędzy spoistością plasteliny oraz piasku. Co to znaczy? Piasek kinetyczny nie jest sypki, lecz nie jest także twardy. Dziecko dotykając piasku ma poczucie, iż tenże przesypuje się poprzez jego dłonie, natomiast pomimo tego piasek cały czas można układać jak plastelinę. Porównanie piasku kinetycznego do mokrego piachu na plaży, może pomóc uświadomić sobie konsystencję tejże bardzo ciekawej oraz cenionej przez dzieci masy. Piasek można zakupić już dziecku od 18. miesiąca życia. Należy jednakże pamiętać, iż wówczas nie należy małego pozostawiać z zabawą bez opieki. Należy pilnować, żeby dziecko takiego piasku nie zjadło. Większe dzieci będą mogły się już nim bawić samodzielnie, bez żadnych obaw. Piasek zagwarantuje dziecku moc rozrywki. Można z niego tworzyć różne bryły. Dzieci do zabawy mogą używać dodatków, z jakich korzystają w tradycyjnej piaskownicy.

Skład przygotowany z myślą o dzieciach

Piasek kinetyczny utrzymuje własne wartości, dzięki czemu dzieciaki mogą bawić się nim do woli. Wystarczy, iż będzie trzymany w dokładnie zamkniętym zbiorniku, który jest także dostępny w niektórych zestawach. Co jednakże powoduje, iż poprzez cały czas jest elastyczny, nie schnie oraz pozwoli się formować? Piasek kinetyczny ma we własnym składzie specjalistyczne polimery, dzięki którym ma spoistość plasteliny i „kinetyczne wartości”.

Jak bawić się piaskiem kinetycznym?

Jest to w pewnym sensie domowa piaskownica, można więc bawić się nim odpowiednio tak samo, jak normalnym piaskiem na zewnątrz. Nabywając piasek kinetyczny, należałoby od razu kupić kuwetę, w jakiej będzie przechowywany oraz dzięki jakiej zabawa nie będzie roznosiła się po całym mieszkaniu. Masa owa nie brudzi oraz jest miękka, lecz rozsypana na ziemię tworzy bałagan, jak typowy piasek.

Sposób na piękne pompony

0
pompony
fot: pixabay.com

Wraz z nadejściem wiosny wzrasta liczba organizowanych meczów i zawodów. Do doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Nic tak nie zbliża jak wspólne kibicowanie. A prawdziwy kibic powinien być dobrze wyposażony.

Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-zrobic-pompony/

Gdy zaczyna się liga, poważniejsze rozgrywki meczowe większość kanapy przed telewizorami panów w naszym kraju okupuje, a także strategiczne miejsca w knajpach, które organizują transmisje. Wiernie towarzyszy im młodsze pokolenie. Dzieci, widząc entuzjazm taty, chętnie mu towarzyszą. Jeśli ten znajdzie w sobie dość cierpliwości, by wyjaśnić im zasady i prawa, jakie rządzą piłką nożną, ma szanse rozbudzić w nich równie żarliwą pasję. 

Domowe kibicowanie

Panie na ogół czują się w tej sytuacji dość zagubione. Większość nie podziela fascynacji do piłki. Nikt też od nich tego nie wymaga. Nie wszyscy musza lubić oglądanie meczów. Można jednak wesprzeć kibiców w naszej rodzinie odpowiednimi gadżetami. Najlepsze, bo najbardziej efektowne będą pompony, takie, takich używają cheerleaderki. Ucieszą się szczególnie dzieci, dla których kibicowanie z pomponami będzie na pewno świetna zabawą. 

Jak zrobić pompon z bibuły

Pompony nie musza być dla nas kosztownym wydatkiem. Na ogół zresztą są trudno dostępne, a zamawianie ich przez internet zwiększa koszty. Równie dobrze jednak możemy wykonać je sami z materiałów, które są w większości domów i nie kosztują kroci. Mowa o bibule. Jedna sztuka kosztuje niecałe 2 złote, śmiało więc możemy sobie pozwolić na zakup kilku wariantów kolorystycznych. 

Wykonanie krok po kroku

Różnobarwne pompony wyglądają niezwykle efektownie, a ich wykonanie jest niezwykle proste. Możemy śmiało zaangażować w to zajęcie dzieci, ich satysfakcja z kibicowania będzie wtedy podwójna. Co jeszcze potrzeba oprócz bazowego materiału czyli bibuły? Na pewno ostre nożyczki oraz dość szeroka taśma. Najlepiej sprawdza się kolorowa taśma izolacyjna.

A więc do dzieła! Potnij bibułę w równe paski o szerokości jednego centymetra. Użyj bibuły w różnych kolorach, jeśli taka masz. Zbierz wszystkie paski z jednego końca i owiń ciasno taśmą – to będzie wasz uchwyt. Im więcej pasków tym bardziej okazały pompon. 

Przeczytaj też: http://www.mz-pan.pl/jak-wybrac-pizame-meska/

ZOBACZ TEŻ