Aktywność fizyczna stanowi bardzo ważny element w życiu człowieka. Ruch to naturalna potrzeba każdego człowieka. Brak aktywności fizycznej prowadzi do wielu schorzeń, do chorób serca i układu krążenia, cukrzycy, problemów z kręgosłupem, otyłości, depresji, nowotworów.

Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci i młodzieży. Systematyczny wysiłek fizyczny poprawia ogólną kondycję i sprawność organizmu, zwiększa wytrzymałość na stres i zmęczenie, wzmacnia działanie układu immunologicznego, zwiększa szanse na zachowanie dobrego zdrowia i dobrej kondycji fizycznej w wieku dojrzałym.

Coraz więcej dzieci i młodzieży ma wady kręgosłupa. Przyczyną tych wad są nie tylko ciężkie tornistry, plecaki czy torby. Do powstawania wad kręgosłupa przyczynia się też nieprawidłowa pozycja ciała podczas odrabiania lekcji oraz unikanie aktywności fizycznej i siedzący tryb życia. Jeżeli dochodzi to tego nieprawidłowa dieta, prowadzi to również do nadwagi, a nawet do otyłości.

Wielu młodych ludzi najchętniej spędza wolny czas przed komputerem i telewizorem. Z aktywności fizycznej korzystają jedynie na zajęciach wychowania fizycznego, choć i tych zajęć młodzi ludzie często unikają.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Rodzice powinni już od najmłodszych lat zachęcać i przygotowywać dziecko do aktywności fizycznej. Najskuteczniejszą zachętą do prowadzenia aktywnego trybu życia jest dawanie dziecku dobrego przykładu. Rodzice preferujący aktywny tryb życia, z pewnością łatwiej i skuteczniej zachęcą swoje dzieci do wysiłku fizycznego, niż rodzice prowadzący siedzący tryb życia.

Warto więc starać się aktywnie spędzać czas ze swoim dzieckiem. Wspólne wycieczki rowerowe, długie spacery, zabawy na świeżym powietrzu, wyprawy na rolki, wyjścia na basen już od najmłodszych lat wyrobią w dziecku nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu.

Dobrze jest też ćwiczyć w obecności dziecka. Tata podnoszący sztangi, gimnastykująca się mama – już nawet małe dziecko widząc aktywnych rodziców będzie próbowało ich naśladować i będzie brało z nich przykład.

Nigdy nie należy dziecka zmuszać do wysiłku fizycznego. Oczywiście jak najbardziej można przedstawić dziecku korzyści, jakie przynosi uprawianie sportu. Nie zarażajmy też dziecka koniecznie swoimi pasjami. Rodzice biegający na długich dystansach czy uprawiający sporty walki często chcieliby, aby dziecko podzielało ich pasje.

Każdy jednak ma inne predyspozycje, należy więc uważnie obserwować dziecko, co je interesuje, jakie ma talenty, co lubi robić. Form aktywności fizycznej jest naprawdę wiele. Należy znaleźć tę ulubioną, wtedy ruch będzie przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here