Wykładzina dywanowa to rozwiązanie, które daje ogromny komfort użytkowania – ciepło, miękkość, wyjątkowa estetyka, atrakcyjne ceny i ogromny wybór wzorów sprawiają, że bardzo chętnie wybierana jest przez użytkowników. Szczególnie często gości ona w pokojach czy całych mieszkaniach, w których przebywają małe dzieci. Niestety, gdy nie dba się o nią prawidłowo, może szybko stracić swój urok – poszarzeć, zmatowieć, brzydko pachnieć i stwardnieć. Problem dodatkowo narasta, gdy w mieszkaniu mieszka kot lub pies. Jednak tak naprawdę pielęgnacja i czyszczenie wykładziny dywanowej nie są tak wymagające jak np. utrzymywanie podłogi drewnianej. Wystarczy regularność, dobry sprzęt i odpowiednie środki chemiczne przeznaczone do prania wykładzin i dywanów.

Odkurzanie

Podstawowym zabiegiem jest usuwanie kurzu i śmieci z wykładziny min. 2 razy w tygodniu przy użyciu odkurzacza. Jednakże warto wybrać odkurzacz, który będzie posiadał szczotkę obrotową. Taki sprzęt usunie zanieczyszczenia znajdujące się głęboko w runie wykładziny, zapewniając nie tylko czystość podłogi, lecz także zdrowe powietrze w pomieszczeniu. Można również zdecydować się na odkurzacz zawierający wysokosprawny filtr HEPA, który usuwa z wydmuchiwanego powietrza grzyby, bakterie i wirusy.

Płyny do prania wykładzin

Użytkowanie wykładziny wiąże się z widocznymi zabrudzeniami. Świeżość, piękne kolory, przyjemny zapach i miękkość włókien zapewni regularne pranie wykładziny – wystarczy przeprowadzić je raz na pół roku lub na rok, w zależności od stopnia eksploatacji podłoża. W tym celu można wynająć firmę sprzątającą lub też prać wykładzinę na własną rękę, co nie jest trudne. Należy sięgnąć po odpowiednie preparaty i płyny do czyszczenia dywanów i wykładzin – na rynku dostępnych jest wiele propozycji, które doskonale rozpuszczają brud i pielęgnują włókna. Przykładem może być  płyn Clinex 77-184 – Textile lub Mediclean MC 150. Należy je rozcieńczyć z wodą, szorować powierzchnię i następnie usunąć brudną pianę odkurzaczem wodnym. Możemy również zakupić EILFIX Teppichshampoo, który przeznaczony jest zarówno do prania ręcznego, jak i mechanicznego (przy użyciu specjalnych maszyn piorących). Kolejnym środkiem wartym polecenia jest wysokopieniący ForLux WW07, który nie tylko oczyści wykładzinę, lecz także wyeliminuje roztocza i osadzi się na runie, uodparniając je na kolejne zabrudzenia; ten preparat dodatkowo usuwa się na sucho, wciągając zaschnięte kryształki odkurzaczem. Do prania można stosować gąbki, ściereczki lub szczotki – zazwyczaj szczegółowe instrukcje znajdziemy na etykietach produktów.

Plamy i trudne zabrudzenia

Tłuste plamy, zabrudzenia po kawie, trawie czy przyklejone gumy i cukierki nierzadko pojawiają się na intensywnie eksploatowanej wykładzinie dywanowej. Na szczęście i to przewidzieli producenci środków piorących. Dogłębne oczyszczenie nawet najtrudniejszych plam zapewni płyn ILKA TR 79, natomiast te najtrudniejsze, nierozpuszczalne w wodzie zabrudzenia zlikwiduje Clinex 77-613 – Anti Spot.

Jak widać regularność, odpowiednie środki do prania i czyszczenia wykładzin dywanowych, sprzęt oraz szczere chęci sprawią, że nasze podłogi będą służyły w idealnym stanie przez lata!

Źródło: Dlaalpinisty.pl – Środki do mycia elewacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here